1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Sinüzit

Sinüzit

Sinüzit nedir ?

 

Sinüzit ; burun boşluğunun çevresinde yer alan ve sinüs denilen boşlukların enfeksiyonel hastalığıdır. 

Sinüsler kafatasının içindeki hava dolu boşluklardır, ana görevleri salgı üretmek, aldığımız nefesin nemlendirilmesi ve ısıtılmasını sağlamaktır. Tüm sinüsler dar kanallar ile burun boşluğuna açılırlar, ürettikleri salgıyı bu kanallar ile burun boşluğuna atarlar. Eğer bu kanallarda nezle ve grip gibi viral bir enfeksiyon sonucu veya doğumsal darlık nedeniyle tıkanıklık oluşursa, yaptıkları salgı dışarı atılamaz ve sinüsün içinde birikir. Bu biriken salgıya bakterilerin bulaşması sonucu sinüzit dediğimiz hastalık oluşur.

 

Sinüzitin belirtileri nelerdir ?

 

Erişkinlerde :

                     Burun tıkanıklığı,

                     Sarı yeşil burun akıntısı,

                     Alın ve yüzde öne eğilmekle artan başağrısı,

                     Geniz akıntısı,

                     Balgamlı öksürük ana yakınmalardır.

 

Ateş nadiren görülür. Genel durumu genellikle iyidir.

Çocuklarda ise ağız kokusu, sarı burun akıntısı ve öksürük ön plandadır. Başağrısını genellikle ifade edemezler.

 

Neden sinüzit oluruz ?

Öncelikle tüm annelerin dediği gibi ıslak saçla dışarı çıkmakla olmayız!

Sinüzit erişkin ya da çocukta genellikle bir nezle veya grip atağını izleyerek ortaya çıkar. 4-5 gün içinde düzelmeyen ve uzayan bir nezle atağında, kişinin burun akıntıları beyazdan sarıya dönmüş ve başağrısı, balgamlı öksürük başlamış ise bu tablo sinüzit demektir. Sağlıklı bir erişkinde steril bir alan olan sinüsün içine bakterinin yerleşmesi çok zordur. Ya öncesinde viral enfeksiyon, ya da yüzme veya dalma gibi sinüslerin kanallarının tıkanmasına yol açacak bir basınç değişikliği olmalıdır. Nadiren üst dişlerin köklerinden maksiler sinüslere iltihabın yayılımı gözlenebilir. Burada en önemli nokta sinüslerin ostium dediğimiz kanallarının tıkanmasıdır. Sinüzitin başlamasının ana noktası kanalların tıkanarak salgıların burun boşluğuna atılamamasıdır. Nezle ve gripte mukoza dediğimiz burun içi dokuları şişer ve kanlanması artar. Böylece sinüslerin ağzı tıkanır ve sinüzit başlar. İltihap tablosunun oturması ile sinüslerden salgılanan beyaz salgılar, sarı yeşil salgıya dönüşür ve burun  boşluğu ile genizi doldurur. Sinüslerin içinde biriken iltihaplı salgı, sinüs duvarlarında bulunan sinirleri etkileyerek ağrıya yol açar.

 

Tanı

 

Uzayan bir viral enfeksiyonda yukarıda saydığımız belirtiler başlamış ise bir KBB hekimine başvurmak gerekir. Tanı için yapılacak ilk yaklaşım endoskopik muayenedir. Bu muayene ile sinüslerin burun içindeki açıldığı bölge ve geniz incelenir. Burada görülen sarı akıntı ile tanı kolayca konulur. Endoskopik muayene çocuk hastalarda da ince ve küçük endoskoplar kullanarak yapılabilir. Eğer hastanın yakınmaları sinüzit  ile uyumlu ancak muayene ile tanı konulamaz ise kesin tanı için radyolojik inceleme gerekir. Bu amaçla sinüs tomografisini kullanıyoruz. Eski tip direk röntgen fimleri, % 30 civarında hatalı sonuç verdiği için günümüzde terk edilmiştir. Tomografi ise daha pahalı ve daha fazla radyasyon vermesine rağmen hata oranının 0 olması nedeniyle tercih edilmektedir.

 

Akut sinüzit ve Kronik sinüzit ne demektir?

 

Sinüzit belirtilerinin uygun tedaviye rağmen düzelmeyip 3 ayda uzun sürmesi halinden kronik sinüzitten bahsedilir. Kronik sinüzit çocuklarda görülmez. Akut sinüzit için ilaç tedavisi, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi gerekir.

 

Tedavi

Akut sinüzit tedavisi antibiyotik, ağrı kesici, burun açıcı sprey, deniz suyu spreyleri ve sistemik dekonjestanlardan oluşur. Antibiyotik tedavisi en az 14 gün sürmelidir. Daha kısa tedavi ile genellikle belirtiler kısa sürede tekrarlar. Burun açıcı spreyler ve sistemik dekonjastanlar (pseudoefedrin, yani, Sudafed gibi) 5 günden uzun kullanılmazlar. Eğer 14 gün yeterli olmaz ise antibiyotik tedavisi 3 ya da 4 haftaya uzatılır. Erişkin hastalarda Levofloksasin, çocuklarda ise Amoksisilin + Klavulanik asit,  3. Kuşak sefalosporinler kullanılır.

 

Ne zaman cerrahi tedavi uygulanır ?

Uygun tedaviye rağmen yakınmalar düzelmiyor, 3 aydan fazla devam ediyor ise, 4 haftalık antibiyotik ile yanıt alınamadıysa operasyon önerilir. Çağdaş sinüzit ameliyatı endoskopik sinüs cerrahisidir. Bu operasyon genel anestezi altında endoskoplarla yapılır. Amaç ise dar ve tıkalı sinüs ağızlarının açılmasıdır. Deneyimli ellerde kronik sinüzit için % 80 civarında başarılıdır. 1-2 saat sürer, genellikle kişi 3-4 gün içinde işine dönebilir.

Doç. Dr. Emre Altuğ Yücel

KBB Uzmanı

 

30/10/2013

 

Kaynaklar

1.            Johnson JT . Infections. In Otolaryngology Head and Neck Surgery. Cummings CW, Fredrickson JM, Harker LA, Krause CJ, Schuller DE. Second Edition.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar