1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Menisküs yırtıkları

Menisküs yırtıkları

Menisküs nedir ?

Menisküs, diz eklemini oluşturan uyluk ve bacak kemiklerinin arasında yer olan hem dışta hem de içte birer adet olmak üzere bulunan C ve hilal şeklindeki elastik yapılardır. Menisküsler, eklemin her iki kıkırdak yapısı arasında yer alır. Bacak kemiğinin üst kısmının düz olan eklem yüzeyi ile uyluk alt kısmının yuvarlakımsı konturlu ekleminin uyumunu sağlar. Bu şekilde dize stabilite sağlama yanında kıkırdak yapılara süspansiyon görevi görmektedirler. 


 

Menisküs yaralanması nedir ve nasıl oluşur ?

Menisküs yaralanması direkt ve indirekt şekilde olabilir. Menisküslerde görülen yaralanmalar menisküs yırtıklarıdır.

Menisküs yırtıkları genç yaşlarda sıklıkla spor yaparken dizde dönme şeklinde burkulmalar ile olmaktayken orta yaş üzerinde menisküs yapısında zaman içinde gelişen yıpranma ve dejenerasyon zemininde çok daha basit travmalarla menisküs yırtıkları gelişebilmektedir. 


 

Kimler risk altındadır ?

Öncelikle diz üzerinde gövdenin döndüğü futbol, tenis ve basketbol gibi sporları aktif olarak yapan kişiler risk altındadır.


 

Menisküs yırtıklarının kaç tipi vardır ?

Meniskus yırtığı yerleşim yerine göre kapsüle komşu % 10-15 lik kesimde ise kırmızı bölge yırtıkları diğer kesim de ise beyaz bölge yırtıklarıdır. Bunun dışında yırtık şekline göre radial, longitudinal, flep tarzı, oblik, horizantal yırtık olarak sınıflandırılır.


 

Belirtileri nelerdir ?

Menisküs yırtığında en önemli bulgu ağrı ve dizde hareket kısıtlılığıdır. Hastanın menisküs yırtığı olan tarafında ayağının üstüne basamama ve yürüme güçlüğü şikayeti görülür. Ayrıca travmanın şiddeti ile orantılı olarak menisküs yırtığı olan dizde şişlikte görülmektedir. Ayrıca dizde kilitlenme şikayeti de görülebilir.


 

Menisküs yırtığının tanısı nasıl konur ?

Yırtık menisküs dokusu dizde takılma, kilitlenme, atlama sesi hissetme şeklinde kendini gösterir. Ayrıca kıkırdağa sürterek zaman içinde kıkırdakta hasara da neden olmaktadır. Menisküs yırtıklarının tanısı fizik muayene ve MR tetkiki ile yapılmaktadır. MR tetkiki ile dizde menisküs yırtığı varlığı, yırtık yeri, menisküs yırtığının menisküsün dış kenarına yakın yada menisküsün gövdesinde olup olmadığını göstermektedir. Bunun yanında dizde menisküs yırtığı dışında kıkırdak yaralanması, ön çapraz, arka çapraz bağ yaralanması, diz kollateral ligament yaralanmaları olup olmadığı görülebilmektedir.


 

Menisküs yırtıkları nasıl ve hangi aşamada tedevi edilir ?

Menisküs yırtıklarında tüm spor yaralanmalarında olduğu gibi ilk yaklaşım istirahat, buz tatbiki ve dizi elastik bandaj yada bir dizlikle sabitlemek ve ağrıya yönelik ağrı kesici ve ödem azaltıcı antiinflamatuar ilaçları kullanmaktır.

Menisküs yırtıklarının tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Diz artroskopisi, 0.5 cm.lik 2 adet giriş deliğinden diz eklemi içine ilerletilen biri ince boru şeklinde kamera diğeri de cerrahi işlemde kullanılacak alet yardımı ile yapılmaktadır.

Menisküs yırtıklarının tedavisinde yırtığın menisküs içindeki yeri önem taşımaktadır.

Menisküsün dış kenarında %10-15 lik kesim bizim kırmızı bölge olarak adlandırdığımız kanlanan ve iyileşme potensiyeli olan bölgedir. Bu bölgedeki belli büyüklüğe kadar yırtıklar dikilerek tedavi edilebilmektedir. Diğer yırtıklar ise hem hastanın şikayetlerine son verme hem de menisküs yırtığına bağlı dizde gelişebilecek sinovit, kıkırdak hasarı gibi problemleri önlemek için  menisküsün yırtık kesiminin çıkarılması ile tedavi edilmektedir.

Menisküs yırtığında yırtık kesimi çıkarılan hastalar, hastaneden aynı gün çıkmakta ya da en fazla 1 gece hastanede kalmaktadırlar. Hastalar, ameliyat sonrası 2. saatte ayağa kalmakta ve yürümektedirler. Yurt dışından ya da uzak şehirlerden gelen hastalar, ameliyatın ertesi günü uçak yolculuğu yapabilmektedirler. Sıklıkla bir hafta istirahat sonrasında işlerine dönmektedirler.


 

22/08/2014


 

Prof.Dr.Şeref AKTAŞ

Ortopedi Uzmanı


 

Bu yazı ve kullanılan fotoğraf, video ve diğer içeriklerin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz, izinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar