1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Kadın Sağlığı Smear Testi

Smear Testi

Smear (Pap Smear) testi rahim ağzında (serviks) kanser öncesi değişikliklere ait  bulgu olup olmadığını araştırmak için uygulanan bir testtir.

Serviks uterusun (rahim) en alt bölümüdür. Pap smear testinde araştırılmak üzere serviksden hücre örnekleri alınır.

Örneği almak için, vajene spekulumadı verilen özel bir alet yerleştirir. Bu alet, örneği alabilmek için serviksin görünebilmesine olanak sağlar. Serviksden  örnekleme küçük bir fırça, spatula ya da pamuk bir bezle yapılabilmektedir.

 

Hücre örneklerinde ne araştırılır?

 

Örnekleme yapılan hücrelerin, normalden farklılaşmaya başlayıp başlamadıkları araştırılır. Hücreler kanser hücrelerine dönüşmeden önce bir seri değişikliğe uğrarlar. Smear testi, kanser olmadan önce hücrelerdeki bu değişiklikleri saptamaya olanak tanır. Servikal kanser erken teşhis edilirse hayatı tehdit edici değildir. Bu yüzden düzenli olarak  smear testi yaptırmak çok önemlidir.

 

Ne zaman smear yapılmalı?

 

Pap smear testine  ilk olarak 21 yaşında başlanması önerilmektedir. 21-29 yaşları arası 3 yılda bir smear tetkiki yeterlidir. 30-65 yaş arası eğer HPV testi ile birlikte yapılırsa 5 yılda bir, tek başına smear yapılırsa 3 yılda bir yapılması önerilmektedir.

Bazı durumlar servikal kanser açısından daha riskli olmaya neden olabilir. HIV ile enfekte olmuş , immun sitemi baskılanmış, rahim içi DES e maruz kalanlar, CIN 2, CIN3 veya kanser  nedeniyle tedavi olmuş olanlarda daha sık smear taraması gerekecektir.

Daha önceki testler yeterli ve negatif ise 65 yaş  üzerinde smear alınmasına gerek yoktur.

 

Testten önce ne yapmamalı?

 

Pap smear test, adet kanamasının olmadığı herhangi bir dönemde yapılabilir. Test öncesi vajinal duş yapılmamalı, feminin deodorant kullanılmamalı ve tercihan testten önceki 24 saat süresince seks yapılmamalıdır.

 

Pap smear testi sonucu pozitif olursa ne yapmalı?

 

Eğer smear testinin sonucu pozitif çıkarsa, verilecek bir tedavi sonrası yada belirli bir süre sonra smear testi nin tekrarlanması  ya da daha ileri inceleme yapılması ( kolposkopi) gerekebilir.

 

Kolposkopi, serviksin daha iyi görülmesine ve şüpheli görülen dokudan örnek alınmasına (biyopsi) olanak verir. Elde edilen veriler ve alınan doku örneklerinin patoloji sonucu ışığında tedavi seçenekleriyle ilgili bilgilendirecek ve gerekli tedaviniz planlanacaktır.

 

Op.Dr.Nuri DELİKARA

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

07/03/2014

 

Kaynaklar:     

Screening for Cervical Cancer, US Preventive services Task Force . March 2012

ASCCP Updated Concencus Guidelines fort he Management of Abnormal Cervical Cancer Screening Tests. 2012                        

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar