1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Jinekomasti

Jinekomasti

 Jinekomasti nedir ?

Jinekomasti, erkeklerde memelerin aşırı büyümesine verilen addır. Çok sık görülür. Tek veya çift taraflı, simetrik ya da asimetrik olabilir. Genellikle ağrılı değildir ama dokunulduğunda hafif ağrılı olan formları da vardır.

Gerçek jinekomasti, sadece meme dokusunun hacminde artış olmasıdır. Erkeklerde memelerdeki yağ dokusunun artmasına ise ''adipomasti'' adı verilir. Ancak jinekomastilerin çoğu hem meme dokusunun hem de yağ dokusunun birlikte artışı şeklinde kendini gösterir.

 

Jinekomasti hangi nedenlere bağlıdır ?

Jinekomasti birçok nedene bağlı olabilir: Bunlar fizyolojik nedenler, patolojik nedenler, ilaçlara bağlı oluşan jinekomastiler ve nedeni bulunamayan (idiyopatik) jinekomastilerdir.

Fizyolojik nedenler: Hayatın 3 döneminde kendini gösterir.

  1. Yenidoğanlarda: Yenidoğan erkek bebeklerin yaklaşık % 60'ında görülür. Anne karnında iken annenin östrojen hormonlarının bebeğe de geçmesi nedeniyle yenidoğan erkek bebeklerde geçici jinekomasti oluşabilir. Bu durum birkaç hafta ile birkaç ay arasında normale döner.

  2. Buluğ çağında: Buluğ çağındaki erkek çocukların %50 – 65'inde görülebilen bir durumdur. Buluğ çağındaki hormonal değişiklikler sırasında kandaki östrojen miktarı ile testosteron miktarının birbirine oranının değişmesi nedeniyle oluşur. Bu genellikle geçicidir, bu yüzden buluğ çağındaki jinekomastileri, başlangıçlarından itibaren 1,5 – 2 yıldan önce ameliyat etmemek gerekir.

  3. Yaşlılık döneminde: 65 yaşından sonra kandaki testosteron miktarının azalıp, östrojen miktarının artmasına bağlıdır.

Patolojik nedenler: Alkole bağlı siroz, beslenme bozuklukları, tiroid hormonu yüksekliği veya düşüklüğü, böbrek üstü bezi hiperplazisi, testis travmaları, böbrek yetmezliği, Klinefelter Sendromu, akciğer kanseri, testis tümörleri, jinekomasti oluşturabilecek patolojik nedenler arasında sıralanabilir.

İlaçlara bağlı jinekomastiler: Birçok ilaç jinekomasti nedeni olabilir. Bunlar arasında östrojenler, cimetidine (TAGAMET®) gibi bazı mide ilaçları ve spironolactone (ALDACTONE®, ALDACTAZİNE®) sayılabilir.

Nedeni bulunamayan jinekomastiler: Aslında jinekomastilerin en sık görülen tipidir ( %25). Herhangi bir nedene bağlı olmadan kendi kendi kendilerine (idiyopatik) oluşurlar. Ancak bir jinekomastinin ''idiyopatik'' olduğuna karar verilebilmesi için yukarıda sayılan diğer nedenlerin elenebilmesi gerekmektedir.

 

Jinekomasti tedavisi

Jinekomastinin tedavisi genellikle cerrahidir, ancak ilk olarak jinekomastinin nedeni araştırılmalıdır. Hastanın tıbbi geçmişi, hikayesi, aldığı ilaçlar, vs. hekimi bir nedene yönlendirmeye yardımcı olur. Tedavi için başvurulan plastik cerrah, bazı nedenlerin elenebilmesi için cerrahi tedaviden önce bir endokrinoloji konsültasyonunu gerekli görebilir. Doğru olan, plastik cerrahın, endokrinoloji konsültasyonu yapılmadan bir hastayı ameliyat etmemesidir.

Plastik cerrah, yaptığı muayenede, oluşan memenin içeriğinin meme dokusu mu yoksa ''adipomasti'' adı verilen yağ dokusu mu olduğunu belirler. Memenin büyüklüğüne ve içeriğine göre göre ameliyat stratejisi belirlenir. Ameliyattan sonra oluşacak deri fazlalığının kendini topralayıp toparlayamayacağı saptanır, gerekirse bu nedene bağlı olarak ameliyat tekniği değiştirilebilir.

Jinekomastinin içeriği gerçek meme dokusu olsa da , araştırmalar bu meme dokusu artışının erkelerde oluşan meme kanseri riskini arttırmadığını göstermiştir.

Ameliyat, genellikle önce jinekomasti bölgesine liposuction yapılmasıyla başlar. Daha sonra meme ucu çevresinden küçük bir kesi ile meme dokusu çıkarılır. Kalan iz genellikle belirgin değildir. Ancak deride sarkma çok fazla ise daha farklı bir ameliyat tekniği gerektirebilir.

Çıkarılan meme dokusu mutlaka patolojiye yollanır. Ameliyattan sonra yaklaşık bir ay , ameliyat bölgesine baskı uygulayan özel bir kıyafet giyilir.

23/10/2012

 

Op.Dr.Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar