1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Hamilelik Hamilelikte B9 vitamini

Hamilelikte B9 vitamini

B9 vitamini diğer tüm B vitaminleri gibi suda eriyen bir vitamindir. Sentetik olarak üretilip gıda takviyesi olarak kullanılan formu ''folik asit'', besinlerde doğal olarak bulunan B9 vitamini ise ''folat'' olarak da adlandırılır. Folik asit, anne karnındaki bebeğin nöral tüp, omurga, omurilik, beyin ve kafatasının gelişmesinde son derece önemlidir. Kuzu ve dana karaciğeri, bazı tahıllar, kuru baklagiller (mercimek, kuru fasulye, nohut gibi), ıspanak, soya fasülyesi, Brüksel lahanası, brokoli, fındık, ceviz, portakal suyu gibi gıda maddelerinde bolca bulunmakla birlikte, sadece gıda maddelerinden yeterli folik asit almak zordur.

 

Nöral tüp deformiteleri, yenidoğanların beyin ve omurilikleri ile ilgili deformitelerdir. Spina bifida, yani açık omurga deformitesi en sık görülenidir. Yapılan bilimsel araştırmalar, hamile kalmadan önce alınacak folik asit takviyesinin doğumsal olan bu anomaliyi engelleyebildiğini kesin olarak ortaya koymuştur. Oysa istatistikler hamileliklerin yaklaşık yarısının planlı olmadığını göstermektedir. Nöral tüp ise hamileliğin 25 – 29'uncu günlerinde, yani kadınların henüz hamile olduklarını bilmedikleri dönemde oluşmaktadır. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan kadınların, hamile kalmazdan en az 3 ay öncesinden itibaren folik asit takviyesine başlamaları önerilmektedir.

 

Hangi miktarda folik asit takviyesi alınmalıdır ?

Sağlıklı bir anne adayının normal beslenmesinin yanında günde 0,4 mg (400 mikrogram) folik asit takviyesi alması önerilmektedir. Bu miktarda folik asit genellikle ecaznelerde satılan mültivitamin takviyelerinde yer almaktadır.

 

Bazı anne adayları bu önerilen dozdan daha yüksek folik asit takviyesine ihtiyaç duyabilirler. Bu durumlar:

  • Ailede daha önce spina bifida görülmesi,

  • Anne adayının diyabet, epilepsi, ileri derecede karaciğer hastalığı ya da inflamatuar barsak hastalığı olması,

  • Mide by-pass ameliyatı geçirmiş olması,

  • Fazla alkol tüketimi,

Bu durumlarda günlük Folik asit takviyesi 4 mg'a kadar çıkabilir. Ancak alınacak dozu mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Hamile kadınlar doğacak bebeklerinde nöral tüp deformitesi olup olmadığını öğrenmek için test yaptırabilirler mi ?

Hamileliğin 2. 3 aylık döneminde (3.trimester) yapılan 2 test nöral tip deformitelerini ortaya çıkarabilir.

  1. Hamileliğin 16 – 18 haftaları arasında annenin kendi kanından yapılan alfa fetoprotein testi ile,

  2. Hamileliğin 17 – 20. haftaları arasında yapılan ultrason ile de anne karnındaki bebeğin başı ve omurgası net olarak incelenebilir.

 

Bu 2 test de bebeğe hiçbir zarar vermez ve nöral tüp deformitelerinin çoğunun tanısını koymaya yeterlidir.

 

03/09/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak  özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. Başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

Prevention of neural tube defects: results of the Medical Research Council Vitamin Study. MRC Vitamin Study Research Group.

Lancet 1991 Jul 20;338(8760):131-7

 

Folic acid supplementation and prevention of birth defects.

Green NS

J Nutr 2002 Aug;132(8 Suppl): 2356S – 2360S

 

Kanada Pediyatri Derneği (SCP) Yayınları

 

Oregon State University The Linus Pauling Institute. Micronutrient Information Center

Folic Acid, 2002

Jane Higdon, Ph.D.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar