1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Grip

Grip

Grip, İnfluenza virüsünün neden olduğu, solunum yollarının hızlı gelişen bulaşıcı bir hastalığıdır. A, B ve C olmak üzere 3 tip mevsimsel grip virüsü bulunmaktadır.

 

A tipi grip virüsleri ördek, tavuk, domuz, at, fok gibi hayvanlarda da etki gösterir, oysa B tipi grip virüsleri ise çoğunlukla insanlarda hastalığa sebep olur. A ve B tipi virüsler insanlarda mevsimsel griplere (epidemi) sebep olurlar. Pandemi'ye ise (dünyada çok geniş alanda yaygın salgın) sadece A tipi virüsler neden olur. C tipi virüs ise çok ender ve izole olarak grip vakalarına sebep olur.

 

Grip tüm dünyada her yaş grubundan herkeste görülebilir. Orta sıcaklıktaki bölgelerde kış aylarında tavan yapan salgınlara (epidemi) neden olur. Hastaların çoğunluğu herhangi bir tedavi görmeseler de 1 – 2 hafta içinde iyileşmektedir. Ancak grip, yüksek risk grubundaki kişilerde ciddi komplikasyonlara, hatta ölümlere sebep olabilir.

 

Dünyada grip salgınları her yıl 250.000 – 500.000 kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

 

Belirtileri

Grip virüsünün kuluçka süresi 1 – 3 gündür. Mevsimsel grip ani gelişen şiddetli ateş, genellikle balgamsız kuru öksürük, başağrısı, eklem - kas ağrıları, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile kendini gösterir. İnsandan insana öksürme ve hapşırma sırasındaki küçük damlacıklarla kolayca bulaşır, ayrıca eller yolu ile de bulaşabilir.

 

Dünyanın ılıman bölgelerinde mevsimsel salgınlar genellikle kış aylarında görülmesine rağmen tropikal bölgelerde bütün yıl boyunca görülebilir. Tüm dünyada bir erişkinin bir yıl içinde gribe yakalanma olasılığı % 5 -10, çocuklarda ise % 20 – 30'dur.

 

Kimler risk altındadır ?

2 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üstündeki erişkinler ve her yaştan kronik kalp,akciğer, böbrek, karaciğer hastalığı olanlar ile diyabet gibi kronik metabolik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler ciddi komplikasyon riski altındaki grupları oluştururlar.

 

Tedavi

Grip tedavisi hemen hemen her zaman semptomatiktir, yani sadece gribin belirtilerine yöneliktir. Bu tedavi ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ve öksürüğe karşı alınan ilaçlardır.

 

Bazı ülkelerde grip vürüsüne yönelik spesifik antiviral ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçlar yüksek risk grubundaki kişilerde gribin ciddi komplikasyonlarını önlemek ve dolayısıyla ölüm oranını azaltmak için kullanılmaktadır. İdeal olarak hastalığın ilk belirtileri başladığında (mümkünse ilk 48 saatte) tedaviye başlanmalıdır. Bu antivital ilaçlar arasında amantadin, remantadin, oseltamivir, zanamivir, peramivir ve laninamivir sayılabilir. Ancak bazı grip virüsleri antiviral ilaçlara direnç geliştirmekte, bu da tedavinin etkisini kısıtlayabilmektedir.

 

Korunma

Gripten korunmanın en etkin yolu grip aşısı olmaktır. Aşı, yapıldıktan 2 hafta sonra koruyucu etkisini göstermeye başladığından, grip salgını başlamadan önce yani sonbaharda aşı olunmalıdır. Grip aşısının her yıl yapılması gerektiği de unutulmamalı. Sağlıklı erişkinlerde grip aşısı yeterli bir korunma sağlayabilmekte, ancak yaşlı kişilerde gribi önlemekte daha az etkili olmakta fakat gribin daha ağır geçirilmesini sağlayıp ciddi komplikasyonları, dolayısıyla gripten ölüm riskini azaltmaktadır.

Bu nedenle aşının dışında hasta iken aşağıdaki önlemlerin uygulanması da gripten korunmaya katkı sağlamaktadır:

  • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile yıkamak,

  • Sadece atılabilir kağıt mendil kullanmak ve kullandıktan sonra bu mendilleri kapaklı çöp kutularına atmak,

  • Öksürürken ve hapşırırken mutlaka ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatmak,

  • Hasta iken eczanelerde satılan kağıt maskeler takmak,

  • Evinizi her gün düzenli olarak havalandırmak.

 

27/10/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar

Institut de Veille Sanitaire, Fransa ( Ekim 2014'de konsülte edildi).

 

Bonmarin I, Belchior E, Le Strat Y, Levy-Bruhl D. First estimates of influenza vaccine effectiveness among severe influenza cases, France, 2011/12. Euro Surveill. 2012 May 3;17(18)

 

Dünya Sağlık Örgütü yayınları (Ekim 2014'de konsülte edildi).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar