1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Estetik ve Güzellik Yüz ve Dudak Dolguları

Hyalüronik asit ile yüz ve dudak dolgusu

 Hyalüronik asit nedir ?

1934 yılında sığır gözü içindeki maddede keşfedilmiş hyalüronik asit, kimyasal yapı olarak üronik asit ve aminoglikan birleşimidir.

Estetik amaçlı kullanımı 1996 yılında başlamış ve 10 – 15 yıl gibi bir süre içinde cilt yaşlanması belirtilerine karşı plastik cerrahlar için vazgeçilmez hale gelmiştir. Viskoelastik yapısı ve su tutucu özellikleri sayesinde yüzde yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkları ve derinleşen olukları doldurmaya ve yüzü genç gösteren dolgun görüntüyü vermeye yarar. Günümüzde, ameliyatsız güzellik uygulamalarında referans dolgu maddesidir.


Yüzün hangi bölgelerinde kullanılabilir ?

Hyalüronik asit;

·         Burun ile yanak arasında aşağıya doğru uzanan ve yaşlandıkça derinleşen olukları doldurmak,

·         Alt dudak kenarlarında oluşan oluklara karşı,

·         Özellikle sigara içen kadınlarda burun ile üst dudak arasında oluşan dikine kırışıklıkları gidermek,

·         Dudak kenarlarını belirginleştirmek,

·         Dudakları daha dolgun hale getirmek,

·         Elmacık bölgesinin hacmini arttırmak,

·         Yanakları daha dolgun hale getirmak,

·         Göz altlarındaki çukurlukları ve olukları doldurmak,

·         Şakak bölgesindeki çukurlukları doldurmak,

·         Alındaki yüzeyel kırışıklıkları doldurmak,

·         Boyun bölgesindeki enine kırışıklıkları gidermek,

·         El sırtını dolgunlaştırıp gençleştirmek,

·         Burun ucu ve/veya sırtındaki abartılı olmayan bozuklukları ameliyatsız gidermek,

·         Alın ve kaşların hacmini ve çıkıklığını şekillendirmek amacıyla kullanılır.

 

Hyalüronik asit dolgularının hepsi aynı yapıda mıdır ?

Hyalüronik asit dolguları, yüzde kullanılacakları alanın yapısına, ihtiyacına ve enjekte edilecekleri derinliğe göre farklı yapıda ve akışkanlıktadır. Çok yüzeyel enjekte edilmesi gereken hyalüronik asit dolguları genellikle daha sıvı yapıdadır.  

 

Hyalüronik asit ile dolgu yaptırmadan önce alınacak önlemler nelerdir ?

·         Hyalüronik asit ile yüz veya dudak dolgusu yaptırmadan 1 hafta öncesinden başlamak üzere Aspirin, anti-inflamatuar ilaçlar, Omega-3 kapsülleri ve diğer kan sulandırabilecek ilaçlar alınmamalıdır.

·         Hamile ve emziren kadınlar bu uygulamayı yaptırmamalıdırlar,

·         Uygulamanın yaptırılacağı gün ve 1 gün öncesinde alkollü içecekler kullanılmaması, ve güneş ışınlarından korunulması önerilir. Ayrıca enjeksiyondan sonra 1-2 gün boyunca direkt güneş ışınlarından kaçınılması yerinde olur.

 

Hyalüronik asit ile dolgu uygulamaları lokal anestezi gerektirir mi ?

Dolgu uygulamaları genellikle lokal anestezi gerektirmez. Ancak bazı markaların ürünleri enjektörün içinde lokal anestezik madde ile karıştırılmış şekildedir. Ayrıca enjeksiyonları daha konforlu hale getirmek için uygulama yapılacak bölgeye 20 – 30 dakika öncesinden lokal anestezik etkisi olan bir krem de sürülebilmektedir. Ağrı eşiği çok düşük kişilerde ender olarak lokal anestezi uygulanabilir.


Dolgu uygulamaları güvenli olarak hangi ortamda ve nasıl gerçekleştirilir ?

Yüz ve dudak dolgu uygulamaları hastane ortamı gerektirmez. Uygun hijyen ve asepsi şartları sağlanması şartıyla muayenehane ortamında güvenle gerçekleştirilebilirler.

 

Yüz ve dudak dolgularının etkisi hemen görülür mü ?

Sonuç, enjeksiyondan hemen sonra görülmesine rağmen doğallık kazanması birkaç gün alabilir. Bu süre içinde olası ödem, hematom ve ekimozlar geçmiş olur.

 

Hyalüronik asit ile yapılmış dolguların görünümleri doğal mıdır ? Etkisi ne kadar sürer ?

Sonucun doğallığı ürünün markasına değil, uygulayan hekimin estetik anlayışına, yüz anatomisini çok iyi tanımasına ve yaşlanma prensiplerini kavramış olmasına bağlıdır. Bu şartlar yerine geldiğinde sonuçlar son derece doğaldır. Hyalüronik asit ile yapılan dolguların etkisi ortalama 9 – 12 ay sürer.

Hyalüronik asit dolgularının yan etkileri ya da komplikasyonları var mıdır ?

Dolgu uygulamalarında, hassasiyeti olan kişilerde enjeksiyonu takip eden saatlerde dolgu yapılan bölgelerde ödem, kızarıklık, kaşıntı gibi bazı etkiler görülebilir. Bunlar genellikle kısa sürede geçicidir. Dolgular, özellikle dudak uygulamalarında Herpes virüsü olan ve sık sık uçuğu olan kişilerde bir kaç gün sürecek uçuğa sebep olabilir. Daha önce geri emilimi olmayan kalıcı dolgu yaptırmış kişilerde aynı bölgelere hyalüronik asit ile dolgu yapıldığında bu bölgelerde inflamatuar reaksiyon görülebilir. Çok ender görülmesine rağmen bazı kişilerde enjeksiyon bölgelerinde ''granülom'' adı verilen ve yaklaşık olarak mercimek büyüklüğünde yüzeyel sertlikler oluşabilir. Bu da bir tür inflamatuar reaksiyondur.

 

Op.Dr. Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

24/12/2012

 

Kaynaklar:

-        Fransız Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar Birliği,

-        Chirurgie Plastique, Reconstructrice et Esthétique, M.REVOL, 2010

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar