17 Ocak 2022 Pazartesi
Anasayfa Estetik ve Güzellik Meme Dikleştirme

MEME DİKLEŞTİRME

 

Meme dikleştirme ameliyatı ya da diğer adıyla mastopeksi, meme sarkmalarına çözüm getirmek için yapılır.

Meme sarkması genellikle hamilelik ve emzirme sonrası ortaya çıkan bir durumdur. Tek başına ya da ''hipertrofik meme'' olarak yani büyümüş memeyle birlikte de görülebilir. Eğer memenin hacmi çok küçükse, meme dikleştirilirken hacim kazandırmak amacıyla meme protezi de konulabilir.

Meme dikleştirme ameliyatının amacı sarkmış olan meme dokusunu toparlamak, meme ucunu olması gereken yere getirmek ve fazla deriyi çıkarmaktır.

Söz konusu fazla derinin çıkarılması ve meme ucunun sarkmış olduğu yerden olması gereken yere taşınması, meme dikleştirme ameliyatında deride kalan kesi izlerinin nedenleridir.

Meme dikleştirme ameliyatında kesi izleri:

Meme dikleştirme ameliyatında uygulanan tekniğe ve memenin az ya da çok sarkmış olmasına bağlı olmak üzere 3 tür iz kalabilir:

  1. Meme ucu çevresi,

  2. Meme ucu çevresi ve meme altına doğru inen dikey bir iz,

  3. Meme ucu çevresi, meme altına doğru inen dikey bir iz ve meme altında yatay bir iz (ters T şeklinde)

 

Eğer memedeki sarkıklık az ise ''vertikal teknik'' adı verilen yani sadece meme çevresi ve meme çevresinden meme altına doğru dikey inen bir izle yetinilir.

Sadece meme ucu çevresinden yapılan meme dikleştirme ameliyatları ise sadece çok az sarkmış olan memelere uygulanabilir. Bu tekniğin en büyük dezavantajı ise meme ucu çevresindeki kesi izlerinin birkaç ay içinde çok genişlemesi ve bunu düzeltmeye yönelik ikinci bir cerrahi müdahale gerektirmesidir. Diğer tekniklerde ise yara izleri genellikle genişlemez.

 

Ameliyat öncesi:

Ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren Aspirin ya da diğer kan sulandırıcı ilaçlar, antiinflamatuar ilaçlar ve Omega-3 kapsüleri alınmamalıdır.

Eğer ameliyatı gerçekleştirecek olan plastik cerrah gerekli görürse ameliyat öncesi mammografi isteyebilir.

Ameliyat sabahı ya da 1 gün önce kan tahlilleri (hemogram ve seroloji) yapılır. Ayrıca anestezi uzmanı da ameliyat olacak hastayı muayene eder.

Deri nekrozunu önlemek amacıyla meme dikleştirme ameliyatından 2 ay önce sigara bırakılmalıdır.

 

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir, uygulanan tekniğe bağlı olmak üzere 2 – 3 saat sürer ve 1 gece hastanede yatmayı gerektirir.

Ameliyat sonrası:

Meme içinde hematom (kan birikmesi) oluşmaması için konan drenler 1 – 3 gün arası kalır. Bu drenler hastaneden çıkmaya engel değildir.

Ameliyattan 24 – 48 saat sonra pansuman açılır, işlevleri sona erdi ise drenler çekilir ve daha hafif bir pansuman yapılır, ve 2 ay gece – gündüz takılacak olan özel sütyen takılır.

Eğer kendi kendine emilen iplik kullanılmadı ise dikişler genellikle 10 – 15 gün arasında tek veya iki kerede alınır.

Genellikle ameliyattan 1 hafta sonra duş alınabilir. Yine meme dikleştirme ameliyatından 1 hafta sonra fiziksel aktivite gerektirmiyor ise iş hayatına dönülebilir.

Ameliyattan birkaç gün sonra önce kısa, ilerleyen günlerde de orta mesafe yürüyüşleri yapılabilir. Ancak spor yapmak için 2 ay beklemek gerekmektedir.

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında memelerin kesin şeklini alması 3 – 6 ayı bulur. Bu süre içinde memenin alt kısmı biraz daha aşağıya iner ve çok doğal bir görünüm kazanır. Yara izlerinin beyazlaşıp daha az belirgin hale gelmeleri ise 6 ay – 1 yılı bulur.

 

Meme dikleştirme ameliyatında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar:

Tüm cerrahi girişimler sırasında oluşabilecek komplikasyonlar meme büyütme ameliyatında da oluşabilir.

Enfeksiyon: Sık görülmemekle birlikte, ihtimal dahilindedir. Oluşması halinde antibiyotik tedavisi, bazen da cerrahi olarak drenajı gerekebilir.

Hematom ( meme içinde kan birikmesi): Miktarı az ise herhangi bir girişim gerektirmez ve kendi kendine yok olması beklenir. Miktar önemli ise cerrahi olarak drenajı gerekebilir.

Bozuk yara izi oluşması: Genellikle sigara içen kişilerde görülse de enfeksiyon, kullanılan cerrahi ipliğe aşırı duyarlılık ya da vücudun bozuk yara izi oluşturmaya yatkın olması gibi nedenlerle de oluşabilir. Ameliyattan 1 yıl sonra lokal anestezi ile yara izi düzeltilmesi (skar revizyonu gerektirebilir).

Deri Nekrozu: Genellikle sigara içen kişilerde görülür. Ameliyat bölgesindeki derinin bir kısmının canlılığını tamamen kaybetmesidir.

Meme ucunun hassasiyet değişiklikleri: Bazı durumlarda görülebilir. Genellikle 6 – 18 ay içinde düzelir.

 

Op.Dr. Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

17/05/2013

Kaynak: Fransız Plastik Cerrahi Derneği (Société Française de Chirurgie Plastique, reconstructrice et esthétique)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar