1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Estetik ve Güzellik Karın Germe

Karın germe

Tekrarlayan doğumlar veya aşırı kilo alıp vermelerle bozulan karın estetiğinin düzeltilmesi için liposuction'ın (yağ emme) yetersiz kaldığı durumlarda karın germe ameliyatı yapılır.

 

Karın derisinde oluşan sarkmalar ve göbeğin altında kalan çatlaklar karın germe ameliyatı ile giderilebilmektedir.

 

Bu ameliyatın amacı, göbeğin altında kalan yıpranmış karın derisini ve deri altı dokusunu çıkararak çıkarılan bölgenin üstündeki deriyi dekole edip (sıyırıp) germek yani çıkarılan bozuk derinin yerine getirmek ve böylece hem düz hem de güzel görünümlü bir karın elde etmektir. Bu arada göbek sabit kaldığı için gerilen deride yeni bir göbek deliği açılır. Karın germe hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilmektedir.

 

Karın germe ameliyatı yapılırken, karnın yan taraflarındaki fazla yağlar da liposuction ile alınabilir. Eğer tekrarlayan doğumlar veya ikiz gebelikler nedeniyle karın kaslarında zayıflama ve yıpranma var ise yine aynı ameliyat sırasında bu zayıflamış karın duvarı da tamir edilerek sağlamlaştırılır. Çıkarılacak olan deri miktarı ameliyattan önce yapılan çizim ile belirlenir. Karın germe ameliyatı karnın en alt kısmında genellikle külot ya da mayo içinde gizlenebilen uzun bir yara izi bırakır. Bu yara izi, ameliyatı takip eden ilk 2 – 3 ay kırmızı – mor görüntülüdür, daha sonra gittikçe beyazlaşır ve ameliyattan 6 ay – 1 yıl sonra artık değişmemek üzere oluşumunu tamamlamış olur.

 

Ameliyat öncesi dönem

Ciddi yara iyileşme bozukluklarına ve ''deri nekrozu'' adı verilen, derinin siyahlaşarak canlılığını tamamen kaybetmesine yol açtığı için ameliyattan 2 ay önce sigaranın mutlaka bırakılması gerekmektedir.

Eğer kullanılıyorsa komplikasyon riskini arttırmamak için ameliyattan 10 – 15 gün öncesinden doğum kontrol haplarının kullanımı bırakılmalıdır.

Yine ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren Aspirin ya da kan sulandırıcı diğer ilaçlar, anti-inflamatuar ilaçlar, Omega – 3 kapsülleri, yeşil çay ve karışık bitki çayları kullanılmamalıdır.

Kan tahlilleri tercihen ameliyat sabahı değil, ameliyattan 1 gün önce yapılmalıdır.

 

Ameliyat

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir.Yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olmak üzere 2 – 3 saat sürer ve 1 – 2 gece hastanede yatmayı gerektirir.

 

Ameliyat sonrası dönem

Ameliyattan sonra ilk pansuman 24 – 48 saatte yapılır. Drenler de 24 – 72 saat içinde çekilir. Ameliyat bölgesini kontrollü baskı altında tutan özel bir korse, gece – gündüz 1 ay boyunca takılır. Cilt genellikle kendi kendine eriyen dikişlerle dikildiği için dikiş almak gerekmez, ancak bazı plastik cerrahlar erimeyen dikiş materyali kullanmaktadır. Bu durumda dikişler ameliyattan 15 gün sonra alınır.

 

Karın germe ameliyatı komplikasyonları

Her cerrahi müdahale gibi karın germe ameliyatı da potansiyel riskler taşır. Ameliyatı yapacak olan plastik cerrah, hastasını olasılık dahilinde olan komplikasyonlar hakkında bilgilendirmelidir.

  • Hematom : Karın derisinin altında kan birikmesidir. Ameliyat sırasında dikkatli kanama kontrolü, konan drenlerin yeterince uzun süre bırakılması ile bu ihtimal azaltılır. Buna rağmen oluşursa iğne ile (ponksiyon) boşaltılır.

  • Enfeksiyon : Ender görülür, uygun antibiyotik ile tedavi edilir.

  • Deri nekrozu : Genellikle sigara içen ve ameliyattan önce yeterli süre (2 ay) sigarayı bırakmamış kişilerde görülür.

  • Derin ven trombozu ve akciğer embolisi : Ender görülen ama karın germe ameliyatının en önemli komplikasyonudur. Sigara ve doğum kontrol hapının ameliyattan birkaç hafta önce bırakılması, ameliyat sırasında hastaya varis çorabı giydirilmesi ve ameliyat sonrası dönemde erken ayağa kalkıp günde birkaç kez yürünmesi, tromboz ve emboli riskini azaltır. Bu komplikasyon riskini iyice azaltmak için bazı cerrahlar ameliyat sonrası dönemde birkaç gün boyunca hafif molekül ağırlıklı kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktadır.

 

 

Op.Dr. Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

31.01.2014

Kaynaklar : Fransız Plastik Cerrahi Derneği (Société Française de Chirurgie Plastique, Reconstructrice et Esthétique).

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar