1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Ebola virüsü hastalığı

Ebola virüsü hastalığı

Diğer adı ''Ebola hemorajik ateşi'' olan Ebola virüsü hastalığı, sıklıkla ölümle sonuçlanan dünyadaki en tehlikeli hastalıklardan biridir. Hasta kişi ya da hayvanların kanı, vücut sıvıları ya da dokularıyla temas sonucu bulaşır. Bu hastalığa yakalanmış kişilerin tamamen izole edilmiş tam donanımlı bir yoğun bakım ünitesinde tedavileri şarttır.

 

Ebola virüsü nedir ?

İlk kez 1976 yılında Kongo'da Ebola nehri kıyısındaki bir köyde ve Sudan'da izole bir bölgede aynı anda ortaya çıkmıştır. Ebola virüsü, filovirüs grubunda olup 5 alt grubu bulunur ( Bundibugyo virüsü, Fildişi Taï ormanı virüsü, Reston virüsü, Sudan virüsü ve Zaire virüsü). Ölüm oranı, virüsün alt grubuna ve salgının ortaya çıkış şekline bağlı olmak üzere % 25 – 90 arasında değişir.

 

Hastalığın belirtileri

Kuluçka süresi (virüsün bulaşması ile hastalığın ortaya çıkışı arasındaki süre) 2 – 21 gün arasında değişir. Ortalama 8 -10 gündür.

Ebola virüsü hastalığı, başlangıçta grip benzeri belirtilerle ortaya çıkar. 38,5 °C'nin üzerinde ani başlayan ateş, yoğun bir yorgunluk hali, kas ağrıları, baş ve boğaz ağrısı gibi belirtilerle başlar, daha sonra kusma, ishal, deri döküntüleri, böbrek ve karaciğer yetmezliği, iç ve dış kanamalarla devam eder. Hastalığın son safhasında ise ensefalit, ajitasyon ve epilepsi gibi nörolojik belirtilerle koma hali gelişir ve diş etlerinde kanama, kanlı kusma, kanlı dışkı, burun ve cinsel organlardan kanamalar gelişir. Hastalığın bu kanamalı formlarında % 80 vakada ateş başlangıcından ortalama 8 gün sonra hasta ölmektedir.

 

Hastalığın iyileştiği durumlarda, aşırı yorgunluk ve zayıflık hali ile gezici eklem ağrıları haftalarca devam eder.

 

Nasıl yayılır ?

Ebola virüsü ilk olarak Afrika ormanlarında yaşayan yarasa, maymun ve eti yenilebilir diğer orman hayvanlarının kanı, vücut sıvıları ve dokuları ile insana bulaşmış ve daha sonra da insanlar arasında yayılım göstermiştir.

 

İnsandan insana bulaşması ise uygun bir tıbbi korunma materyali olmadan yakın yüz yüze kontakt ( 1 metreden yakın), korunmasız cinsel ilişki, kan, gözyaşı, tükürük, anne sütü, sperm, ter, dışkı ya da kusmuk gibi vücut sıvıları ile olur. Ayrıca hasta kişilerin tedavisinde kullanılan iğne, şırınga gibi tıbbi malzemeler de bulaşma için çok önemli bir risk faktörüdür. Ebola virüsü hastalığını geçirmiş olan kişinin spermi,klinik olarak iyileşmeden 7 hafta sonrasına kadar hastalığı bulaştırabilir.

2014 yılındaki salgın özellikle 5 Batı Afrika ülkesinde ( Gine, Sierra Leone, Liberya, Nijerya ve Senegal)'de görülmüştür.

 

Tedavi

Ebola virüsü hastalığının henüz bilinen spesifik bir tedavisi ya da aşısı yoktur. Bu hastalığa yakalanmış kişiler yoğun bakımda sadece destek tedavisi görmektedirler. Ancak, Mapp Biopharmaceutical adlı bir Amerikan ilaç laboratuarının ürettiği ve sadece hayvanlar üzerinde başarıyla denediği ZMapp adlı deneysel antikor kombinasyonu, Dünya Sağlık Örgütü'nün özel izniyle 2 Amerikalı hasta üzerinde denenmiş ve bu 2 hasta iyileşmiştir. Ancak, tütün yapraklarından elde edilen ve bugünkü teknoloji ile üretimi aylar süren ve bu nedenle çok az miktarlarda elde edilebilen bu antikor kombinasyonunun bu nedenle dünyadaki salgına yeterli olması bugünkü şartlarda mümkün değildir.

 

Fransa'da Lyon Inserm araştırmacıları, Japonya'da ağır grip vakalarında kullanılmak üzere piyasaya sürülmüş favipiravir adlı antiviral bir ilacı Gine'de 60 hasta üzerinde denemek için bir çalışma başlatmıştır.

 

22/10/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar :

Institut de Veille Sanitaire, Fransa (Ekim 2014'de konsülte edildi).

 

Fransa Sağlık Bakanlığı yayınları ( Ministère des Affaires sociales, de la Santé et des Droits des femmes), (Ekim 2014'de konsülte edildi).

 

European Centre for Disease Prevention and Control. Outbreak of Ebola virus disease in West Africa. Seventh update, 17 October 2014. Stockholm : ECDC ; 2014

 

Dünya Sağlık Örgütü yayınları, Ekim 2014

 

Nature. 2014 Oct 2;514(7520):47-53. doi : 10.1038/nature13777. Epub 2014 Aug 29.

Reversion of advanced Ebola virus disease in nonhuman primates with Zmapp.

Qiu X, Wong G, Audet J, Bello A, Fernando L, Alimonti JB, Fausther-Bovendo H, Wei H, Aviles J, Hiatt E, Johnson A, Morton J, Swope K, Bohorov O, Bohorova N, Goodman C, Kim D, Pauly MH,Velasco J, Pettitt J, Olinger GG, Whaley K, Xu B, Strong JE, Zeitlin L, Kobinger GP

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar