1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Bebeklerde işitme kaybı nasıl anlaşılır ?

Bebeklerde işitme kaybı nasıl anlaşılır ?

İşitme kaybı, doğumda karşılaşılabilecek yaygın hastalıklardan biridir. Özellikle bebeklerde gözlem yoluyla anlaşılması güç olan işitme azlığı erken dönemde tespit edilmediğinde konuşma ve dil gelişimi ile birlikte zihinsel gelişimi de olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Yenidoğan bebeklerde işitme kaybı görülme sıklığı yaklaşık binde bir ile üç arasındadır. Bu oran yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kalması gereken bebeklerde daha yüksek olmaktadır.

 

Nedenleri

Anne ve baba arasında akrabalık olması,

Ailede çocukluk döneminde başlayan kalıtsal işitme kaybı olması,

Annenin hamileyken kullandığı bazı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar,

Doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması veya solunum zorluğu yaşaması,

Doğum kilosunun 1500 gr'dan az olması,

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalması,

Kulak şeklinin anormal görünmesi,

Doğum sonrasında sarılık değerlerinin yükselmesi,

Ateşli hastalık geçirmesi ve bebeğe verilen bazı ilaçlar işitme kaybına neden olabilmektedir.

Bu faktörlerden birinin ya da bir kaçının mevcut olması halinde bebek, işitme kaybı açısından riskli olarak değerlendirilmektedir.

 

Tanı

Bebeklerdeki işitme kaybını erken dönemde belirlemek amacıyla ülkemizde Yenidoğan İşitme Tarama Programı yürütülmektedir. Bu amaç doğrultusunda, tüm bebeklere doğumdan 24 saat sonrasından itibaren işitme tarama testi yapılabilmektedir. Uygulanan testler “Uyarılmış Otoakustik Emisyon (Evoked Otoacoustic Emissions, EOAE)” ve “İşitsel Beyinsapı Cevabı (Auditory Brainstem Response, ABR)” ölçümleridir. Bu iki test tek tek ya da birlikte uygulanabilir. Uyarılmış otoakustik emisyonların işitme taramasında kullanılan iki farklı şekli vardır. Bunlar TEOAE (Transient Otoacoustic Emissions) ve DPOAE (Distortion Product Otoacoustic Emissions) testleridir. Her ikisi de yenidoğan işitme taramalarında başarıyla kullanılmasına rağmen TEOAE, DPOAE’ye göre teknik olarak daha basittir ve test süresi daha kısadır, ayrıca çok hafif derecedeki işitme kayıplarını bile ortaya çıkarması sebebiyle daha çok tercih edilir.

 

EOAE testi, bebeğin dış kulak kanalına bir prop (lastik bir tıkaç) yerleştirilerek yapılır. Test süresi bir kaç dakikadır. Ancak, dış kulakta ve ya orta kulakta sıvı ya da birikinti olması testin sonucunu etkilemektedir.

ABR testinde ise, bebeğin cildine yerleştirilen elektrotlar ile kaydedilen dalgalara bakılarak işitme sistemi değerlendirilir. Her iki ölçüm sırasında da bebeğin hareketsiz olması gerekmektedir. Bu nedenle testin uyku esnasında yapılması sağlıklı sonuç elde edilmesi açısından önemlidir.

 

Doğum sonrasında en az iki kere yapıldığı halde EOAE testinden geçemeyen bebeklere ilk üç ay içinde ABR testi yapılması önerilmektedir. Ancak, daha önce belirtilen risk faktörlerinden her hangi biri ya da birkaçı mevcutsa o zaman hiç beklemeden ABR testinin yapılması uygundur. Doğumdan sonra işitme testi yapılmamış olan bir bebeğe test yaptırmak için hiç bir zaman geç değildir. Doğum yapılan yerde test yapılmamış olsa bile işitme taraması yapan en yakın merkeze gidilebilir. Nerelerde işitme testi yapıldığını tüm sağlık ocaklarından öğrenmek mümkündür.

Odyoloji Uzmanı

Gül Sayar

 

03/09/2013

 

Bu yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar