1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Bebek Bakımı İdeal emzirme pozisyonu

İdeal emzirme pozisyonu

Emzirmeye başlamadan önce annenin konforlu bir pozisyon alması gerekir. Ayrıca emzirilen odanın sessiz ve sakin olması da önem taşır. Gerekirse kapıyı kapatın, cep telefonunuzu da ya başka odaya koyun ya da kapatın.

 

En rahat pozisyon, bir koltuğa dik olarak oturup bebeğin başını tutan kolunuzu da oturduğunuz koltuğun kolluğuna dayamaktır. Bebeğin sırtını ve omuzlarını önkolunuzla destekleyebilirsiniz.

 

Bebeğinizin başı göğüs ucunuza yakın olmalı ve bebek memeye güç harcamadan ulaşabilmelidir. Eğer bebek daha çok küçük ise kucağınıza bir yastık koyduktan sonra bebeğinizi yastığın üzerine koymanız onun güç harcamadan göğüs ucuna ulaşmasını sağlar.

 

Ayaklarınızı bir puf ya da sandalyeye uzatmak konforunuzu arttırabilir. Eğer ''epizyotomi'' gibi nedenlerle dik oturmak sizi rahatsız ediyorsa, yan tarafınıza doğru uzanarak da emzirebilirsiniz. Ama şunu bilmelisiniz ki, tamamen yatar pozisyonda emmek bebek için tavsiye edilen bir beslenme pozisyonu değildir.

 

Emzirme sırasında bebeğinizi rahatsız edecek davranışlardan kaçınmalısınız. Bu anlarda kendinizi sadece bebeğinize ayırın. Emzirirken televizyon seyretmek, yüksek sesle müzik dinlemek gibi davranışlardan kaçının.

 

12/05/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak  özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar :

 

1) Laurence de Cambronne – Votre premier mois avec bébé

Librairie Générale Française, 2013.

 

2) Anne Bacus – Votre bébé de 1 jour à 1 an

Marabout, 2011

 

3) A.J.R. Waterston – Votre bébé de 0 à 3 ans

Marabout, 2011

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar