1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Bebek Bakımı Emzirme

Emzirme

 

Genellikle doğumdan önce anne emzirme ya da emzirmeme konusunda kararını vermiştir. Bu kararda çeşitli etkenler rol oynayabilir. Ancak bebek açısından düşünüldüğünde, emzirmenin ve dolayısıyla anne sütünün bebeğe çok faydalı olduğu söylenebilir. Bunun birçok nedeni vardır:

  • Anne sütü, bebeği birçok hastalıktan koruyan antikorlar içermekte ve çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bunun dışında emzirmenin sonlandırılmasından 1 ay sonrasına kadar bebeğin sindirim sistemini koruyucu etkisi vardır.

  • Bebeğe, iştahını ve beslenme ihtiyacını kendi kendine düzenleme imkanı verir. Böylece anne de bebeğin beslenme ritmine alışır.

  • Hazmı kolaydır ve bebekte allerji oluşturmaz.

  • Bebeğin annesine dokunma ve yakın olma ihtiyacını karşılar.

  • Emzirmek, kadında meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

 

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin doğumlarından sonraki ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmesini tavsiye etmektedir.

Yine aynı kuruluş şu 3 ana tavsiyede daha bulunmaktadır:

  • Emzirme, doğumu takip eden saatte başlamalıdır,

  • Bebek gece ya da gündüz her istediğinde emzirilmelidir,

  • Yeni doğanlarda biberon ve emzikten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

 

İskoçya'da 32200 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, emzirilen bebeklerin, hayatları boyunca % 30 daha az obezite riski taşıdığını ortaya koymuştur.

 

Her kadın emzirebilir mi ?

Bazı kadınlarda emzirememe endişesi vardır, şu bilinmelidir ki ancak meme dokusu ciddi bir travmaya uğramış, veya herhangi bir hastalık nedeniyle meme dokusunun tamamı alınmış ya da bazı hormonal sorunları olan anneler dışında, hemen hemen her anne emzirebilir. Göğüslerinizin büyük ya da küçük olmasının bir önemi yoktur. Bebeğinizin doğumunu takip eden saatte onu kucağınıza aldığınızda doğal olarak süt emmek istediğini göreceksiniz.

 

Kolostrum

Bebeğinizin doğumundan itibaren göğüsleriniz ''kolostrum'' adı verilen ve bebeğiniz için çok yüksek besin değerleri içeren ilk sütü üretir. Sütünüzün daha sonraki günlerde ve aylarda yeterli olabilmesi için doğumdan hemen sonra emzirmek önem taşır ve ''kolostrum'' üretimini de tetikler. Ayrıca kolostrum, hafif laksatif etkisiyle de bebeğinizin doğum sırasında barsaklarında var olan ve ''mekonium'' adı verilen ilk sert dışkının da daha rahat atılmasını sağlar.

 

Doğumdan 3 – 4 gün sonra göğüsleriniz daha fazla süt salgılamaya başlar. Hatta zaman zaman göğüslerinizin gereğinden fazla süt salgıladığını düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki vücudunuz salgıladığınız süt miktarını bebeğinizin ihtiyacına göre ayarlayacaktır.

 

13/06/2014

 

 

Kaynaklar:

 

1) Laurence de Cambronne – Votre premier mois avec bébé

Librairie Générale Française, 2013.

 

2) Anne Bacus – Votre bébé de 1 jour à 1 an

Marabout, 2011

 

3) A.J.R. Waterston – Votre bébé de 0 à 3 ans

Marabout, 2011

 

4) Julie Armstrong, John J Reilly, and the Child Health Information Team, Breastfeeding and lowering the risk of childhood obesity, Lancet 2002 ; 359 : 2003-04.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar