1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Bebek Bakımı Emziren anne nasıl beslenmeli

Emziren anne nasıl beslenmeli ?

 

Anne sütü doğumdan sonraki ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılamaktadır. Bebeğin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü verilmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi günümüzde tartışmasız kabul görmektedir.

Doğumdan sonra özellikle ilk iki yıl sağlıklı yaşamın temellerinin atıldığı çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte bebeğin dolayısı ile yarının büyüğünün yaşaması ve sağlıklı gelişebilmesi için annenin emziklilik döneminde doğru beslenmesi gerekmektedir.

Emzirme döneminde anne hem kendi vücudundaki besin öğeleri depolarını dengede tutmak hem de salgıladığı sütün karşılığı olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri almak için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Aksi takdirde süt üretimi için gerekli olan tüm öğeler kendi vücut depolarından harcanacaktır. Bu da annenin sağlığının bozulmasına ve yetersiz süt salgılanmasına neden olacaktır. Dolayısıyla bu durum bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Emziren bir anne günde ortalama 700-800 ml süt salgılamaktadır. Bu sütün karşılığı olan enerji ve besin öğeleri ihtiyacı emzirme döneminde normal gereksinmeye ek yapılarak artırılmalıdır. Emziren bir annenin gebelik öncesi ağırlığa daha çabuk ve kolay bir şekilde dönebildiği görülmektedir. Anneler gebelik öncesi ağırlığa dönebilmek için acele etmemelidir. Düşük enerjili diyetler süt miktarının azalmasına ve süt kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle emzikliliğin ilk 6 ayında annenin zayıflamaya yönelik diyet yapmaması gerekmektedir.

Emziren bir anne yeterli ve dengeli beslenebilmek için her öğünde 4 besin grubundan(*et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, kurubaklagil *süt, yoğurt *sebze, meyve*tahıl) besinler tüketerek beslenmesinde çeşitlilik sağlamalıdır.

Emzirme döneminde, süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırması gerekmektedir. Bunun için her emzirme öncesi ve sonrası bir bardak su içilmelidir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3-3,5 lt olmalıdır. Bu miktar su, süt, ayran, kefir, komposto, limonata, taze sıkılmış meyve suları, kuşburnu, ıhlamur çayı, papatya gibi bitki çayları ve çorbalarla karşılanabilir. Koyu çay ve kahve kafein içeriği nedeniyle emziklilik döneminde önerilmemektedir. Eğer anne çay ya da kahve içmeyi çok seviyorsa günlük tüketimi 2 fincanı geçmemelidir.

Emzirme döneminde bir anne, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerini mümkün olduğu kadar yememeye çalışmalı, hazır yiyecek ve içecekleri (hazır çorba, hazır meyve suları, et suyu tabletleri v.b ) tüketmemelidir. Margarin ve tereyağı yerine zeytinyağı ve diğer yağları (mısır, ayçicek v.b) karışık olarak tüketmelidir.

Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller, anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturması, emmeyi reddetme gibi) yaratabilir. Bebekte ciddi birtakım huzursuzluklar gelişirse, bu tür besinler daha az sıklıkla tüketilmelidir.

Et, tavuk, balık, yumurta, karaciğer, dalak böbrek gibi sakatatlar, ceviz, badem gibi kuruyemişler, üzüm, kayısı, erik, pestil gibi vb. kurutulmuş meyveler, kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya vb. kuru baklagiller, pekmez ve yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengin yiyeceklerdir. Demir eksikliği emziklilik dönemlerinde sık karşılaşılan bir sorundur. Anne sütüyle bebeğe geçen demir bebeğin demir depolarının dolması ve kan yapımında kullanılması açısından önemlidir. Günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.

Anne bu dönemde düzenli olarak haftada en az 2 kez balık yemeli, yeşil yapraklı sebzeleri ve cevizi günlük beslenme planına mutlaka dahil etmelidir. Bu besinler bebeğin zihinsel gelişimi için çok önemli olan bazı yağ asitlerini içermektedir.

Emziren Anneler İçin Günlük Beslenme Planı Örneği:

Kahvaltı

 

 • 1 su bardağı süt

 • 2 ince dilim peynir(60gr)

 • 5 adet zeytin veya 2 adet ceviz

 • 2 ince dilim ekmek

 • 1 porsiyon meyve

 • 1 yemek kaşığı pekmez veya bal veya reçel

Ara Öğün

 • 1 porsiyon meyve

Öğlen Yemeği

 • 1 porsiyon etli sebze yemeği

 • 1 porsiyon pilav veya makarna

 • 1 kase yoğurt veya ayran

 • 1 ince dilim ekmek

 • Mevsim salata

Ara Öğün

 • 1 bardak taze meyve suyu

 • 1 peynirli tost

Akşam

 • 1 kase çorba

 • 3 köfte kadar et veya balık veya tavuk

 • 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği

 • Mevsim salata

 • 1 dilim ekmek

Gece

 • 1 su bardağı süt

 

17/06/2014

Uzman Diyetisyen Güzin Çaltı Yener

Diyetisyen Rüya KURU

 

Bu yazı ve kullanılan fotoğraf, video ve diğer içeriklerin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

 1. ELMACIOĞLU F. Anne ve Bebek Beslenmesi. Hatipoğlu Yayınları. Ankara. 2000

 2. Breastfeeding and the Use of Human Milk. Pediatrics 2012;129;e827

 3. BAYSAL A. Beslenme. Hatipoğlu Yayınları. Ankara. 2012

 4. KÖKSAL G. GÖKMEN H. Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi. Hatipoğlu Yayınları. Ankara. 2000

 5. SAMUR G. Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme. ANKARA. 2008: 726

 6. GÜR E. Anne sütü ile Beslenme. Türk Ped Arş. 2007; 42: 11-5

 7. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu web sayfası. http://beslenme.gov.tr/index.php?lang=tr&page=342 Emziklilik Döneminde Beslenme Erişme Tarihi:18.05.2014

 8. SAMUR G. ANNE SÜTÜ. ANKARA. 2008: 726

 9. Innis SM. Omega-3 Fatty acids and Neural Development to 2 years of Age: Do Qe Know Enough for Dietary Recommendations. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2010 Feb;50(2):235.

 10. National Health and Medical Research Council (2010), Public Statement, Iodine Supplementation for pregnant and breastfeeding women.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar