1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Bazal Hücreli Karsinom

Bazal Hücreli Karsinom

Bazal hücreli karsinomlar en sık görülen deri kanserleridir. Tümör hücreleri, derinin bir katı olan epidermis'in bazal tabaka hücrelerine benzedikleri için bu ismi alırlar. Tüm deri kanserlerinin % 65 – 70'ini oluştururlar. Ortalama olarak her yıl her 100 bin kişiden 150'sinde bazal hücreli karsinom ortaya çıkmaktadır.

En büyük özellikleri metastaz yapmamaları, yani uzaktaki başka organlara sıçramamaları, ancak lokal olarak büyümeleri ve derinleşmeleridir.

 

Bazal hücreli karsinom neden olur ? Kimlerde görülür ?

En başta gelen nedeni yıllar boyunca yoğun şekilde güneş ışığına maruz kalmaktır. Genellikle açık tenli ve 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülürler. Ancak çok fazla ve güneş kremi kullanmadan korunmasız olarak güneş görmüş kişilerde oluşan hücre harabiyeti nedeniyle 30'lu yaşlarda bile görülebilir.

 

Belirtileri nelerdir ?

Özellikle cildin güneşe maruz kalan bölümlerinde iyileşmeyen küçük yara, üzeri kabuk bağlı, bazen pul pul dökülen, zaman zaman kanayabilen kırmızı – pembe renkli lezyonlar ya da yara izine benzer, mercimek büyüklüğünde lezyonlar olarak görünürler. Yüzeyel, nodüler ve sklerodermiform bazal hücreli karsinom olmak üzere 3 farklı klinik formu vardır. En sık görüleni nodüler formudur.

Bazal hücreli karsinomların vücutta en sık görüldükleri yerler yüz, kulaklar, boyun, omuz ve sırt gibi en çok güneş gören yerlerdir. Ancak teorik olarak vücudun her yerinde görülebilirler.

 

Tanısı nasıl konur ?

Bazal hücreli karsinom'un kesin tanısı her kanserde olduğu gibi patolojik inceleme ile konur. Bunun için, ya ''punch biyopsi '' yapılır ya da daha iyisi, lezyonun tamamı çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilir. Buna ''eksizyonel biyopsi'' denir.

 

Nasıl tedavi edilir ?

Bazal hücreli karsinomun cerrahi olarak çıkarılması tercih edilen tedavi seçeneğidir, çünkü çıkarılan parçanın patolojik incelemeye gönderilerek tüm sınırlarının ve tabanının ''salim olduğu'' yani hiçbir sınırda tümör hücresinin olmadığını saptayabilen tek tedavi şeklidir. Cerrahi olarak çıkarma (eksizyon) lezyonun sınırlarından en az 2 mm marj ile olmalıdır. Eğer patolojik incelemede cerrahi sınırlarda tümör hücreleri bulunmuş ise tekrar müdahalede bulunulup ek bir cerrahi çıkarım uygulanır. Bu cerrahi müdahaleler çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Cerrahi tedavi ile çıkarılan bazal hücreli karsinomun yol açtığı doku kaybı ise direkt dikiş ya da deri grefti, flep gibi plastik cerrahi yöntemleri ile kapatılır. Diğer bir cerrahi tedavi seçeneği de '' Mohs mikrografik cerrahisi''dir.

 

Cerrahi kadar güvenli olmayan ve dolayısıyla çok daha az başvurulması gereken diğer tedavi yöntemleri ise koter ile yakma, kriyoterapi (dondurarak yok etme), imiquimod ya da 5-FU içeren kremler kullanmak ve radyoterapidir. Ancak, cerrahi dışında hiçbir tedavinin patolojik incelemeye imkan vermediği unutulmamalıdır.

 

Tedavi edilmiş bazal hücreli karsinomlarda risk devam eder mi ?

En büyük risk, karsinomun lokal olarak tekrarlamasıdır. Özellikle göz kapaklarıi burun ucu, burun kanatları gibi fonksiyonel ve doku kaybının tamirinin zor olduğu bölgelerde tedaviden sonra dikkatli olunmalı ve düzeni aralarla dermatolog kontrolünde olunmalıdır.

 

Op.Dr. Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

 

10/03/2014

 

Bu yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz olarak başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

  • Chirurgie Plastique, Reconstructrice et Esthétique, M.REVOL, 2010

  • Amerikan Cilt Kanseri Vakfı yayınları

     

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar