1 Aralık 2021 Çarşamba
Anasayfa Ani işitme kaybı

Ani işitme kaybı

Ani işitme kaybı 72 saat ya da daha az zaman içinde ortaya çıkar. Birbirini izleyen en az üç frekans bandında ve en az 30 dB’lik işitme kaybı olur. Tüm sensorinöral işitme kayıplı vakaların %1’i ani işitme kayıpları olup görülme sıklığı 5-20 / 100000 olarak bildirilmiştir.

Ani işitme kaybının nedenleriyle ilgili farklı teoriler mevcuttur. Bunlar arasında kan akımıyla ilgili bozukluklar, viral enfeksiyonlar, immün bozukluklar, labirentin membran rüptürü, toksik ve metabolik sebepler sayılabilir. İşitme kaybının nedenini belirlemek zor olduğundan tedavide de birçok yaklaşım uygulanabilmektedir. Hatta bazı araştırmacılara göre hastaların %65’inde işitme kaybı kendiliğinden düzelmektedir. Ani işitme kaybı belirlenen hastalarda retrokoklear patolojiler araştırılmalıdır. Örneğin, akustik nörinom gibi tümöre bağlı işitme kayıpları da ani işitme kayıplı vakalar arasındadır.

Ani işitme kaybı şikayetiyle doktora başvuran hastalara ayrıntılı incelemeler yapılarak tanı koyulması amaçlanır. Bu hastalarda aynı zamanda kulak çınlaması ve bulantı şikayetleri de görülebilmektedir. Muayene, laboratuar tetkikleri, odyolojik testler ve radyodiagnostik testler yapılabilir. Tanı ne kadar erken konulursa, işitme kaybının tedaviyle düzelmesi ihtimali de o kadar yükselir. Öyle ki, ilk üç gün iyileşme süreci için oldukça önemli kabul edilir. İkinci haftadan sonra verilecek tedavinin etkili olmayacağı düşünülmektedir.

Akustik nörinoma, perilenfatik fistül ve ya menenjitten kaynaklanan bir işitme kaybı tespit edilirse tedavi de buna yönelik olur. Aksi halde sebebi belirlenemeyen ani işitme kaybında tedavi için, sistemik steroidler, antiviral ilaçlar, vasodilatörler, diüretikler veya hiperbarik oksijen terapisi kullanılmaktadır. Tedavi sonucu iyileşmeye etki eden birkaç etken vardır. Bunlar, işitme kaybının ne kadar olduğu, baş dönmesinin olup olmaması, odyogramın şekli ve tedaviye başlanana kadar geçen zamandır. Ani işitme kaybı belirtileri ortaya çıktıktan bir hafta on gün içinde tedaviye başlanması, işitme kaybına tinnitusun (kulak çınlaması) eşlik ediyor olması, işitme kaybının alçak frekanslarda görülmesi iyileşme açısından olumlu faktörler olarak kabul edilirken; işitme kaybıyla birlikte vertigonun (baş dönmesi) olması ve vertigonun olduğu durumlarda işitme kaybının çok ileri derecede olması, saf ses ortalamasının 100 dB’den fazla olması, işitme kaybının total veya totale yakın olması olumsuz faktörler olarak görülmektedir.

26/04/2015

 

Uzman Odyolog

Gül Sayar

 

Bu yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

Cinamon, U., Bendet, E., Kronenberg, J. . Steroids, carbogen or placebo for sudden hearing loss: a prospective double-blind study. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2001 258:477-480.

Gök, Ü., Kapusuz, Z., Sapmaz, E., Yıldız, M.. Ani işitme Kaybında Saf Ses Odyogram Tipleri ile Prognoz Arasındaki İlişki. Fırat Tıp Dergisi. 2007. 12(1):13-16.

Hain, T.. Sudden Hearing Loss. American Hearing Research Foundation. 2012.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar