1 Aralık 2021 Çarşamba

Sigara kalp yetmezliğine de sebep oluyor

American Heart Association'ın yayınladığı bir araştırmaya göre sigara ve diğer tütün ürünleri, kalp yetmezliği için 2 büyük risk faktörü olan kalp duvarlarının kalınlaşması ve kalbin pompalama gücünün azalmasına neden olarak kalp yetmezliğine yol açıyor.

Çoğunluğunu Boston'daki ''Brigham and Women'' hastanesi araştırmacılarının oluşturduğu, ve hastaları uzun süreli izlemeye dayalı (kohort) ''Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) bilimsel çalışması, yaş ortalaması 76 olan, herhangi bir kalp hastalığı belirtisi olmayan 4850 kişi üzerinde gerçekleştirilmiş. Araştırmanın sonuçlarını etkilememesi için katılan kişilerin yaş, etnik köken, beden kitle indeksi, hipertansiyon, diyabet, alkollü içki tüketimi gibi özellikleri de dikkate alınmış.

Bilimsel çalışmadan çıkan sonuçta sigara içenlerde, sigara içmeyenlere yada içip de uzun süre önce bırakmış olanlara göre şu özellikler ortaya konmuş:

  • Kalp duvarlarının daha kalın olması,

  • Kalbin pompalama gücünün azalmış olması

  • Sigaraya bağlı tüm diğer kalp hasarlarının sigara içen grupta daha fazla olması.

Bu bulgular sigara (ve tüm tütün ürünlerinin) kullanımının diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak kalp yetmezliğine meyilli olmayan kişilerde dahi onları kalp yetmezliğine götürecek kalp duvarı kalınlaşması ve kalbin pompalama gücünün azalmasına sebep olduğunu ortaya çıkarmış.

Bu araştırmaya katkıda bulunan ''Harvard Medical School''dan Dr Scott Solomon ise, bu araştırmadan duyurulabilecek iyi haberin ise sigara içenlerin sigarayı bırakmaları durumunda bir süre sonra normal kalp yapısı ve fonksiyonlarına kavuşabildiğinin de ortaya çıkması olduğunu belirtiyor.


26/09/2016
 

Bu yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.


 

Kaynaklar:

American Heart Association (AHA), September 13, 2016 Smoking may lead to heart failure by thickening the heart wall.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar