1 Aralık 2021 Çarşamba

Sigara içenler ortalama 8 yıl daha az yaşıyor

Belçika Toplum Sağlığı Bilim Enstitüsü ( L'Institut Scientifique de Santé Publique, ISP)'nin yayınladığı karşılaştırmalı bir araştırmada sigara içenlerin, sigarayı bırakmış olanların ve hiç içmemiş olan 30 yaş üzerindeki kişilerin yaşam süreleri araştırılmış.

 

1997 ve 2001 yıllarında geniş bir veri tabanı oluşturarak başlayan bu araştırma, bu 2 etüdü takip eden 10 yıl içindeki ölümleri mercek altına almış. Bu çalışma, 30 yaşından sonra sigaraya başlamanın ender olduğu, 30 yaşında hala sigara içen bir kişinin ise teorik olarak hayat boyu sigara içeceği fikrinden yola çıktığı için sadece 30 yaş üzerindeki kişileri kapsıyor.

 

Bu verilerin ışığında araştırmacılar bu 3 kategoriden her birine ait bireylerin yaşam sürelerini karşılaştırma imkanı elde etmişler. Sonuç ise endişe verici: Sigara içenler, içmeyenlere göre 8 yıl daha az yaşıyor. Sigara içmeyi bırakmış kişiler ise hiç içmeyenlere göre ortalama 2,5 yıl daha az yaşıyor.


Bu araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise, sigara erken bırakılırsa hem yaşam süresinin hem de yaşam kalitesinin artması. ISP'nin yaptığı bu araştırma, yalnızca yaşam süresini değil, aynı zamanda ''herhangi bir hastalığa yakalanmadan ve yardıma ihtiyaç duymadan yaşam sürme'' konusunda da çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Bu sonuca göre de sigara içenler, içmeyenlere göre ortalama 6,5 yıl daha az sağlıklı yaşayabiliyorlar. Sigara içip bırakmış olan grupta ise bu süre hiç içmeyenlere göre 3 yıl daha kısa.

 

Belçika'lı araştırmacıların yaptığı bu kapsamlı çalışma, sigarayı bırakmanın hem yaşam süresini hem de yaşam kalitesini arttırmada ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

 

25/09/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

BMC Public Health 15 July 2014 doi:10.1186/1471-2458-14-723 The effect of smoking on the duration of life with and without disability, Belgium 1997-2011

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar