1 Aralık 2021 Çarşamba

Kalp krizlerinin % 80'ini engellemek mümkün

İsveçli araştırmacıların yaptığı ve 45 – 79 yaşları arasındaki 20700 İsveçli erkeği kapsayan bir bilimsel çalışma, Journal of the American College of Cardiology 'de yayınlandı. 11 yıl süren bu araştırmaya göre sigara içmeyen, günde 40 dakika yürüyüş ve haftada 1 saat egsersiz yapan, günde 1 – 2 kadehten fazla alkollü içecek içmeyen, beslenmesinde fazlasıyla meyve, sebze, balık, ceviz yiyen ve göbek çevresi 95 cm'nin altında olan erkeklerde kalp krizi riski % 80 azalıyor.

 

Ancak aynı araştırma erkeklerin sadece % 1'inin tüm bu koşulları yerine getirebildiğini de ortaya koymuş durumda. Bu çalışmanın öne çıkardığı diğer bir önemli bir konu da, yukarıdaki koşulların tamamı uygulanmasa bile, her birinin tek tek uygulandığında bile kalbi koruduğu ve kalp krizi riskini azalttığı. Yani sadece beslenmenizde meyve, sebze, balık ve ceviz'e bolca yer vermek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak bile kalp krizi riskini % 20 azaltıyor. Buna alkollü içecekleri günde 1 – 2 kadeh ile sınırlamak eklenince risk azalması % 35'i buluyor. Eğer sigarayı bırakıp her gün yürüyüş yapmaya başlanırsa kalp krizi riskini % 64 azaltmak mümkün.

 

05/10/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

Low-Risk Diet and Lifestyle Habits in the Primary Prevention of Myocardial Infarction in Men – A Population -Based Prospective Cohort Study

Agneta Akesson, PhD ; Susanna C. Larsson, PhD ; Andrea Discacciati, Msc ; Alicja Wolk, DMSc

J Am Coll Cardiol. 2014;64(13):1299-1306. doi:10.1016/j.jacc.2014.06.1190

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar