1 Aralık 2021 Çarşamba

İşlenmiş et kansere neden oluyor

 Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı ''Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi'' (International Agency for Research on Cancer, IARC) bu hafta yayınladığı raporda işlenmiş etin kansere sebep olduğunu, kırmızı etin ise ''muhtemelen'' kansere sebep olduğunu belirtti.

 

IARC bünyesinde araştırma yapan 10 farklı ülkeden 22 bilim insanının oluşturduğu bir çalışma grubu salam, sucuk, sosis, vb. işlenmiş etlerin insanlarda kolon ve rektum kanserine neden olduğunu belirledi ve işlenmiş etleri ''Grup 1'' kanserojen madde olarak sınıfladı. IARC'ın ''Grup 1'' kanserojen maddeler listesinde asbest, benzen, hardal gazı, tütün, alkollü içecekler gibi ''kesin olarak kanser yaptığı konusunda yeterli kanıtların olduğu'' maddeler bulunuyor. Aynı çalışma grubu kırmızı etin ise ''muhtemelen'' kansere sebep olduğu sonucuna vardı ve kırmızı eti de ''Grup 2A'' kanserojen maddeler listesine aldı.

 

Araştırmacılar, günlük olarak tüketilen her 50 gramlık işlenmiş et porsiyonunun kolon ve rektum kanseri riskini % 18 oranında arttırdığını belirlemiş durumdalar. Dünyada her yıl 34000 ölümün işlenmiş et tüketimi ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

 

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başkanı Dr. Kurt Straif, herhangi bir kişi için kolon ve rektum kanseri riskinin kırmızı et işlenmiş et tüketimi miktarı ile doğru orantılı olarak arttığını söylüyor. Aynı ekipten Dr Christopher Wild ise kırmızı et tüketimini azaltmanın toplum sağlığı açısından faydalı olacağını söylüyor.

 

28/10/2015

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz.

 

 

Kaynaklar:

Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı ''Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi'' (International Agency for Research on Cancer, IARC), 26 Ekim 2015.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar