1 Aralık 2021 Çarşamba

Uyku apnesi inmeye sebep olabiliyor

3. Kanada İnme Kongresi'nde ( Canadian Stroke Congress ) ortaya konan çarpıcı sonuçlardan biri de, uyku apnesi olan kişilerin % 60'ının hayatlarının bir döneminde inme geçirecek olması. Bu araştırmaya imza atan bilim insanlarının vardığı bir diğer sonuç da uyku apnesinin, geçirilmiş bir inmeden sonra ikinci bir inmeye zemin hazırladığı ve inmeden sonraki göreceli iyileşme dönemini sınırladığı.

Aynı kongrede kilo vermek, üst hava yollarını gevşetici etkisi olan alkol ve uyku ilaçları gibi maddeleri kullanmamak gibi öneriler de yapılıyor. Ayrıca gece yan yatarak uyumak, horlama ve sabah yorgun kalkma gibi şikayetleri olan kişilerde uyku apnesinden şüphe edilmesi gerektiği ve bir KBB uzmanına başvurulması tavsiye ediliyor.

2012 yılında Fransa'da yapılan bir araştırma ise, insanların % 2,4'ünde tanısı konmuş uyku apnesi bulunduğunu, ancak toplumdaki kişilerin % 7,3'ünde bu sorunun var olduğunu ortaya koymuş durumda.

 

Kaynak: 3. Kanada İnme Kongresi, 2012

28/12/2012   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar