1 Aralık 2021 Çarşamba

İktidarsızlığa karşı turunçgil ve kırmızı meyveler

 

American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir bilimsel makaleye göre, Harvard ve East Anglia Üniversiteleri araştırmacılarının ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir araştırma, flavonoidler (antioksidan maddeler) yönünden zengin olan turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt, limon, vb) ve kırmızı meyveler (yaban mersini, böğürtlen, kiraz, frenk üzümü, vb) tüketmenin erkeklerdeki sertleşme sorununu azalttığını ortaya koydu.

 

10 yıl boyunca 40 – 75 yaş arasındaki 51529 erkek üzerinde yapılan çalışma, beslenmesinde düzenli olarak turunçgiller ve kırmızı meyvelere yer veren erkeklerde % 14 oranında daha az sertleşme sorunu yaşandığına, eğer bu tür beslenmeye düzenli fiziksel aktivite de eklenirse bu oranın % 21'e çıktığını ortaya koyuyor. Araştırmada turunçgiller ve kırmızı meyvelerin bu olumlu etkisinin 70 yaşın altındaki erkeklerde daha belirgin olduğu da belirtiliyor.

 

Sigara ve tütün kullanımı, önemli alkol tüketimi, hareketsizlik ve obezitenin de iktidarsızlıkta rol oynadığı biliniyor. Yapılan araştırmalarda, kullanılan metodların farklılığına göre, sertleşme bozukluğu dünyada orta yaştaki erkeklerin % 33 – 52'sini ilgilendiren bir sorun.

 

23/01/2016

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak  özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. Başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar :

 

Am J Clin Nutr doi: 10.3945/ajcn.115.122010.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar