1 Aralık 2021 Çarşamba

Antibakteriyel madde Triclosan'a dikkat !

ABD'de yeni sonuçlanan bir araştırmaya göre bazı diş macunları, antibakteriyel sıvı sabunlar, deodorantlar gibi kişisel hijyen ve bakım ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılan Triclosan adlı antibakteriyel maddenin kaslara, özellikle de kalp kasına zararlı olduğu ortaya çıktı.

California – Davis Üniversitesi toksikoloji bölümü araştırmacılarının yürüttüğü çalışmada deney farelerinin ciltleri günlük yaşamda bir insanın maruz kaldığı dozda Triclosan ile temas ettirildi. Bu teması takip eden 20 dakikalık süre içinde farelerin kaslarının kasılmakta zorluk çektiği, özellikle de kalp kasının kasılma gücünün % 25'ini kaybettiği görüldü. Bu araştırmanın sonucuna göre Triclosan, farelerin kalp kaslarının kasılma gücü üzerine baskılayıcı etki yaratıyor. Triclosan'ın sebep olduğu bu durum özellikle kalp yatmezliği olan insanlar açısından araştırmacıları endişelendiriyor.

Daha önceki bazı araştırmalarda da Triclosan'ın endokrin sistemin dengesini bozucu etkisi olduğu saptanmıştı. Ayrıca aynı maddenin bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesinde rol oynayabileceğinden şüpheleniliyor.

Bu araştırmadan sonra Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Triclosan'ın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisinin henüz netleşmediğini öne sürerek yasaklayıcı bir tedbir almayacağını öne sürdü.

 

Kaynak: Triclosan impairs excitation-contraction coupling and Ca2+ dynamics in striated muscle., PNAS., 13 Ağustos 2012.

20/10/2012

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar