1 Aralık 2021 Çarşamba

Hepatit C: % 100 tedavi yakın mı ?

New England Journal of Medicine'de yayınlanan 2 bilimsel makale, Hepatit C'li hastaların ağızdan alınan, kısa tedavi süresi sunan ve yan etkileri az olan bir ilaç kombinasyonu ile %100'e yakın bir şekilde tedavi edilebileceğini ortaya koydu.

 

İlk makalede yer alan araştırmada, sofosbuvir (400 mg, günde 1 kez) ve daclatasvir kombinasyonu kullanılmış. Bu araştırmada genotip 1 Hepatit C virüsü ile enfekte olan ve daha önce hiçbir tedavi görmemiş 126 hastanın % 95'inde tedavi sonlandırıldıktan 12 – 24 hafta sonra tam iyileşme kaydedilmiş. Bu iyileşme yüzdesi viremi düzeyi, hastaların etnik özellkleri, virüsün 1a veya 1b genotip olması da dahil aynı olarak bulunmuş. Ayrıca araştırmacılar hiçbir hastada bu tedaviye karşı direnç gelişmediğini bildiriyor. Yorgunluk, başağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilerin de düşük düzeyde görüldüğü belirtiliyor.

 

İkinci makalede yer alan araştırmada ise yine genotip 1 Hepatit C virüsü ile enfekte olmuş hastalarda 3'lü ve 4'lü tedavi uygulanmış. Bu araştırmada da gruplara göre iyileşme oranı % 83 ile % 96 arasında değişiyor. Bu araştırmadaki en pozitif yanlardan biri de daha önce interferon ve ribavirin (ribavirine) kombinasyonu ile tedaviye cevap vermemiş hastalarda da aynı yüzdede iyileşme sağlanmış olması.

 

Bu iki çalışma, interferon olmadan, düşük düzeyde yan etkilerle, daha kısa sürede ve çok daha yüksek yüzdede Hepatit C hastasının kesin olarak tedavi edilebileceğini gösteriyor.

 

27/02/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak  özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. Başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar :

Sulkowski MS, Gardiner DF, Rodriguez – Torres M, et al. Daclatasvir plus sofosbuvir for previously treated or untreated chronic HCV infection. N Engl J Med 2014 ; 370:211-21.

 

Kowdley KV, Lawitz E, Poordad F, et al. Phase 2b trial of interferon-free therapy for hepatitis C virus genotype1. N Engl J Med 2014 ; 370:222- 32.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar