1 Aralık 2021 Çarşamba

Günde 6 dakika koşu ile hayatınızı uzatın

Hareketsizlik ve fizik egzersiz eksikliği kronik hastalıklar için önemli bir risk faktörü. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 1,9 milyon kişi hareketsizliğe bağlı kronik hastalıklardan ölüyor. Yine Dünya Sağlık Örgütü'nün yetişkinler için önerdiği egzersiz süresi orta yoğunlukta yapılan dayanıklılık sporları için haftada 150 dakika, yüksek yoğunluktaki dayanıklılık sporları için ise haftada 75 dakika.

 

Oysa, Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan bir bilimsel makalede günde 5 -10 dakikalık koşunun dahi daha uzun yaşamayı sağladığı ortaya konmuş durumda.

 

Louisiana ve İowa Üniversiteleri araştırmacıları, yaş ortalaması 44 olan 55000 erişkin insanı 15 yıl boyunca izleyip bu kişilerin fiziksel aktivitelerini, ne sıklıkla koştuklarını ve ölüm oranlarını incelemişler. Risk faktörü oluşturabilecek çeşitli parametreler de ( cinsiyet, yaş, kilo, sigara ve alkol kullanımı gibi) bu araştırmada göz önüne alınmış.

 

Araştırmadan çıkan sonuç ise düzenli olarak koşan kişilerin ölüm oranının, hiç koşmayanlara göre % 30 daha düşük olması ve bir kalp-damar hastalığından ölüm ihtimallerinin de yine hiç koşmayanlara göre % 45 daha az olması. Hiç koşmamanın hem uzun yaşama hem de hipertansiyona olumsuz etkisi olduğu ortaya konduğu gibi, sık koşanların hiç koşmayanlara göre 3 yıl daha uzun yaşadığı belirlenmiş.

 

Bu araştırmadaki şaşırtıcı sonuçlardan biri ise koşuyu hem çok yoğun ve uzun yapanlarda hem de daha kısa süre yapanlarda olumlu etkisinin olması. Günde 5 -10 dakika koşu dahi (saatte 11 km'nin altındaki bir süratte) yaşamı uzatmak için yeterli bir süre olarak ortaya çıkmış. Yani çok yoğun koşanlarla günde 5 -10 dakika koşanlar arasında yaşamın uzaması bakımından büyük bir fark yok. Tabii ki az da olsa mutlaka hergün spor yapmanın yaşamı uzatması hareketsiz kişileri spor yapmaya motive edecek bir sonuç.

 

Ancak unutulmaması gerekiyor ki erkekler için 45 yaşından, kadınlar için de 55 yaşından itibaren, koşmaya karar vermeden önce bir doktor muayenesinden geçmek de eskiden beri tavsiye ediliyor.

 

22/08/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

 

Kaynak:

Leisure-Time Running Reduces All-Cause and Cardiovascular Mortality Risk

Duck-chul Lee, PhD; Russell R. Pate, PhD; Carl J. Lavie, MD; Xuemei Sui, MD, PhD; Timothy S. Church, MD, PhD;Steven N. Blair, PED

J Am Coll Cardiol. 2014;64(5):472-481. doi:10.1016/j.jacc.2014.04.058

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar