1 Aralık 2021 Çarşamba

Enerji içeceklerinde tehlike


Fransız Gıda ve Çevre Güvenliği Dairesi (ANSES), özellikle çocuklar ve gençler arasında kullanımı gittikçe yaygınlaşan ''enerji içecekleri'' konusunda tehlike çanları çalan bir rapor yayınladı.

Rapora göre, yüksek düzeyde kafein (yaklaşık 2 expresso'daki kadar), taurine ve bazılarında çeşitli vitaminler bulunan enerji içecekleri, özellikle alkol ile birlikte kullanıldıklarında ya da spor yaparken içildiklerinde kalpte oluşturabildikleri ciddi komplikasyonlar nedeniyle ani ölümlere sebep olabiliyor.

Özellikle gençlerde ve henüz belirti vermemiş bir kalp hastalığı olan ergenlik çağındaki çocuklarda ya da genetik olarak bu tür hastalığa yatkın olanlarda (toplumun yaklaşık 1000'de 1'i) tehlike oldukça büyük.

 

Bu nedenle Fransız Gıda ve Çevre Güvenliği Dairesi (ANSES), bu tür içeceklerin alkol ile birlikte ya da spor yaparken kesinlikle tüketilmemesi konusunda uyarıyor.

Bunun yanında aynı kurum, toplumda genel olarak kafeinli içeceklerin tüketiminin azaltılmasını, özellikle çocukların, ergenlik çağındaki gençlerin, hamile ya da emziren kadınların bu tür içeceklerden uzak durmasını tavsiye ediyor.

 

Enerji içeceği nedir ?

Enerji içeceği tamamen ticari bir terim olup, herhangi bir mevzuatla kuralları belirlenmiş teknik bir tanımı yoktur. Bu içecekler aslında kafein, guarana, taurine, çeşitli vitaminler, ginseng gibi beslenmemizde de yar alan maddeleri içeren gazlı içeceklerdir. Sadece Fransa'da 100'ün üzerinde bu tür içecek piyasadadır. Market raflarındaki bu tür içeceklerin biribirinden oldukça farklı içerikleri olmasına rağmen kafein hemen hemen tümünde mevcuttur.

 

250 ml'lik bir teneke kutu enerji içeceği tüketildiğinde ortalama olarak 330 ml'lik 2 teneke kutu kolalı içecek kadar ya da 50 ml'lik 2 expresso kadar kafein alınmaktadır.

 

2013 yılına kadar ANSES, enerji içeceklerine bağlı 25 ciddi sağlık problemi vakası tespit etmiştir. Bunlar genellikle göğüs ağrısı, göğüste sıkıntı ve ağırlık hissi, hipertansiyon, kalp durmasına kadar giden kalp ritmi bozuklukları gibi kalp ve damar sistemi ile ilgili olmakla birlikte sinirlilik, anksiyete, panik atak, halüsinasyonlar ve sara nöbeti (epilepsi) gibi nörolojik ve psikiyatrik bozukluklar da saptanmıştır.

ANSES, dünya literatürünü tarayarak yaptığı araştırmalar sonucunda enerji içeceklerine bağlı kalp durmalarının daha çok genetik olarak buna yatkın kişilerde olabileceği kanaatine varmıştır. Bu genetik yatkınlık, enerji içeceği nedeniyle kalp durana kadar herhangi bir belirti vermemiş ve tanısı da konmamıştır.

Bu kişiler için enerji içecekleri tüketirken spor, dans gibi aktiviteler yaptıklarında ya da enerji içeceklerini alkollü içkilerle karıştırdıklarında ya da kişisel olarak kafeine hassasiyetleri varsa risk artmaktadır.

 

 

26/05/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak hazırlanmıştır.

 

 

Kaynak: ANSES ( Fransız Gıda ve Çevre Güvenliği Dairesi )

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar