1 Aralık 2021 Çarşamba

OMEGA-3'ün kalp aritmilerine karşı olumlu etkisi saptandı

 

Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan yeni bir araştırma, balık yağının içerdiği Omega-3 yağ asitleri seviyesi yüksek olan kişilerde ''atriyal fibrilasyon'' adı verilen kalp aritmisinin % 30 civarında azaldığını ortaya koydu.

Özellikle yaşlı kişilerde en çok görülen kalp aritmisi tipi olan ''atrial fibrilasyon'', kalpte oluşabilecek pıhtının beyne gitmesiyle ölüm ya da inme riski oluşturabiliyor.

Dr Mozaffarian ve ekibi araştırma süresi boyunca yaşı 65 ve üzerinde olan 3326 kadın ve erkek hastayı kontrol altında tutmuş ve bu süre içinde 789 kez atrial fibrilasyon atağı gözlemlenmiş.

Araştırma, beslenmelerinde yüksek Omega-3 düzeyleri olan kişilerde ise atrial fibrilasyon riskinin % 28 ile % 31 arasında azaldığını ortaya koymuş. Dr. Mozaffarian bunun bir ön çalışma olduğunu ve atrial fibrilasyondan primer korunmada Omega-3'ün öneminin başka çalışmalarla da desteklenmesi gerektiğini belirtiyor.

 

 

Kaynak: Circulation.

2012 ; 125:1084 – 1093

Association of Plasma Phospholipid Long-Chain Omega-3 Fatty Acids With Incident Atrial Fibrillation in Older Adults

Jason H.Y. Wu, PhD ; Rozenn N. Lemaitre, PhD, MPH ; Irena B. King, PhD ; Xiaoling Song, PhD ; Frank M. Sacks, MD ; Eric B. Rimm, ScD ; Susan R. Heckbert, MD, PhD ; David S. Siscovick, MD, MPH ; Dariush Mozaffarian, MD, DrPH

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar