1 Aralık 2021 Çarşamba

Genetiği değiştirilmiş mısırda büyük tehlike

Genetiği değiştirilmiş mısırla ilgili dünyada yapılmış en uzun süreli bilimsel araştırma sonuçlandı ve 2012 yılının Eylül ayında yayınlandı. 24 aylık bir süreyi kapsayan bu araştırma, genetiği değiştirilmiş mısır pazarlayan sanayicilerin, ürünlerini piyasaya sürebilmek için yapmaları gereken 3 aylık araştırmadan çok daha uzun süreli ve inanılmaz boyutta toksik etkileri ortaya koyması yönünden büyük önem taşıyor.

Prof.Gilles-Eric Seralini ve ekibinin Caen Üniversitesi Moleküler Biyoloji Laboratuarı'nda yürüttüğü çalışmada laboratuar farelerinin 1. grubu 2 yıl boyunca Roundup adlı herbisid'e (zararlı otları öldüren tarım ilacı) dayanıklı genetiği değiştirilmiş mısırla (NK603) beslendiler. Bu mısırın özelliği, Roundup adlı tarım ilacını bol miktarda bünyesine alsa da ölmemesi. Roundup, dünyada çiftçilerin zararlı otlara karşı en çok kullandığı tarım ilacı. 2. grup fare sadece genetiği değiştirilmiş mısırla beslendi. 3. grup fare de normal mısırla beslendi ve bu gruba musluk suyunda bulunmasına izin verilen dozda Roundup içirildi.

Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen gruplarda ilk fareler 4. ayda ölmeye başladı. Halbuki farelerin normal ömrü 2 yıl civarında. Bu sonuç, genetiği değiştirilmiş mısırın zararlı olmadığının kanıtlanması ve piyasaya sürülebilmesi için zorunlu olan 3 aylık araştırmaların hemen üzerindeki bir sürede ölümlere neden olmasını göstermesi açısından çok önemli. Ölen dişi farelerde çok hızlı bir şekilde meme tümörleri veya hipofiz anomalileri oluştuğu saptanmış, erkek farelerde ise dişi farelerden daha fazla tümör gelişmiş ve karaciğer ve böbreklerde oluşan ciddi hasar nedeniyle ölmüşler.

Bu çalışmadan çıkan sonuç genetiği değiştirilmiş mısırın metabolik toksisitesi olduğu ve Roundup'ın düşük dozlarda dahi sağlık üzerine olumsuz etkilerinin ortaya konulması.

 

23/10/2012

Kaynak: ''Long term toxicity of a Roundup herbicide and a Roundup-tolerant genetically modified maize''. Food and Chemical Toxicology, Séralini G.E. et al. 2012

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar