1 Aralık 2021 Çarşamba

A ve B kan grupları diyabete daha meyilli

% 90 'ı tip 2 olmak üzere dünyada 382 milyondan fazla diyabetli bulunuyor ve bu sayı gittikçe artmakta. Kilo fazlalığı, yüksek kalorili beslenme, hareketsizlik, sigara, hipertansiyon ve yüksek kolesterolün diyabet oluşumunda önemli yer tutan faktörler olduğu biliniyor. Ancak Fransa'da Inserm araştırma enstitüsünden Dr Guy Fagherazzi ve ekibinin yaptığı geniş çaplı bir araştırma tip 2 diyabet oluşumunda yeni bir risk faktörü ekliyor: Kan grubu.

 

Kan grubu, daha önce yapılan birçok araştırmada da, koroner damar hastalıkları ve inme gibi inflamatuar mekanizması diyabete benzer hastalıklarda sorumluluğu olan risk faktörü olarak tanımlanmıştı ( 2012 yılında ABD'de yapılan 2 araştırma, koroner damar hastalığının 0 grubu kanı olanlara göre: A grubu kanı olanlarda % 6, B grubu kanı olanlarda % 15 , AB grubu kanı olanlarda ise % 23 daha fazla görüldüğünü ortaya koymuştu). Dr Guy Fagherazzi'ye göre diyabette kan grubunun rolünü araştırma fikri de bu araştırmalardan doğmuş.

 

Inserm'in yaptığı araştırmaya göre; 82104 kadın 1990 - 2008 yılları arasında toplam 18 yıllık araştırma boyunca izlenmiş. Bu araştırmada 0 grubu kanı olanlara göre diyabet oluşma riskinin A grubu kanı olanlarda % 10, AB grubu kanı olanlarda % 17, B grubu kanı olanlarda da % 21 daha fazla olduğu ortaya konmuş durumda. Aynı araştırmada, en düşük diyabet oluşma riskinin de 0 Rh negatif kan grubundaki kişilerde olduğu belirlenmiş.

 

23/12/2014

 

Bu yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.


 

Kaynaklar:

1) ABO and Rhesus Blood Groups and Risk of Type 2 Diabetes : Evidence from the 2 Large E3N Cohort Study.

Guy Fagherazzi, Gaëlle Gusto, Françoise Clavel-Chapelon, Beverly Balkau, Fabrice Bonnet

Inserm, Center for Research in Epidemiology and Population Health (CESP), Villejuif, FRANSA


 

2) ABO Blood Group and Risk of Coronary Heart Disease in Two Prospective Cohort Studies

Meian He, Brian Wolpin, Kathy Rexrode, JoAnn E. Manson, Eric Rimm, Frank B. Hu, Lu Qi

Arterioscler Thromb Vasc Biol 2012; 32:2314-2320.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar